Polska

Polskie miasto Orzesze z najgorszym powietrzem w Europie

Według rankingu stworzonego przez IQair, polskie miasto Orzesze, położone w województwie śląskim, okazało się miastem z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie.

Gdzie powietrze jest najbardziej zanieczyszczone?

IQair jest szwajcarską firmą specjalizującą się w systemach oczyszczania powietrza. Dzięki ich zestawieniu jakości powietrza na całym świecie możemy porównać powietrze w tysiącach miast z całego świata. Zbadali oni, w których miastach norma zanieczyszczeń PM2,5 jest najbardziej przekroczona. Z zestawienia wynika, że najbardziej zanieczyszczone miasta posiada Azja. Pierwsze miejsce zajęło chińskie miasto Hotan. Tak wysoka pozycja jest m.in. wynikiem położenia geograficznego – Hotan znajduje się na skraju pustyni. Reszta podium przypadła Indiom – Ghaziabad i Bulandshahr.

Zobacz także: Polska ma najmniej rygorystyczne limity smogowe w Europie

Polskie miasto Orzesze z najgorszym powietrzem w Europie

Ścisła czołówka zdominowana jest przez 3 państwa – Chiny, Indie i Pakistan. Spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast, tylko 3 nie znajdują się w tych państwach.  Gdyby grono rozszerzyć o Indonezję i Bangladesz, to w top 100 można znaleźć tylko jedno miasto, które nie znajduje się w wymienionych krajach i jest to tajlandzkie Pai. Pierwszym nieazjatyckim miastem są znajdujące się w województwie śląskim Orzesze. W całym 2020 aż 3 miesiące zostały sklasyfikowane jako czas występowania zanieczyszczeń, które są zagrożeniem dla zdrowia. Kolejne 3 były niezdrowe dla wrażliwych grup. Jedynie lipiec okazał się czasem, gdy zanieczyszczenia mieściły się w normie WHO, która dla pyłu PM2,5 wynosi 0-10 mikrogramów/m3.

Europejska czołówka zdominowana jest przez Bałkany, Włochy i Polskę. W top 50 naszego kontynentu znajdują się jeszcze 7 polskich miejscowości. Goczałkowice-Zdrój (15. miejsce),  Ksawerów (23. miejsce), Racibórz (37. miejsce), Bielsko-Biała (38. miejsce), Zgierz (40. miejsce), Olbrachcice (44. miejsce) i Dębica (49. miejsce). W samym top 100, aż 27 miast jest z Polski, co czyni nas niechlubnym liderem tego zestawienia.

Jak wynika z raportu „Air quality in Europe” z 2019 roku, w Polsce z powodu złego stanu powietrza umiera rocznie ponad 45 tys. osób. 43 100 z powodu pyłu zawieszonego w powietrzu (PM2,5), z powodu dwutlenku azotu (NO2) 1 500 osób, a z powodu ozonu (O3) 1 100 osób.

Zanieczyszczenie powietrza na świecie doprowadziło do 6,5 mln zgonów w 2019 roku

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker