Europa

Europejski 6G – bez Huawei

Na początku roku ruszył europejski projekt 6G, o nazwie „Hexa – X”. Projekt ruszył w styczniu br. i kierowany jest przez Nokię. Skupia obecnie 25 firm i jednostek badawczych, które pracują nad europejskim standardem 6G. Techniczny nadzór nad projektem sprawuje Ericsson. W gronie uczestniczących w projekcie firm jest amerykański Intel. Brakuje tam jednak chińskiego Huawei.

Jak podaje niemiecka gazeta Handelsblatt, niemiecki rząd będzie wesprze dodatkowo badania nad 6G na szczeblu krajowym sumą 700 milionów euro do 2025 roku. Wsparcie dla 6G na szczeblu landowym ogłosiła Bawaria, która przeznaczyła na ten cel 5 milionów euro. Bawarskie badania będą miały miejsce w Monachium i będą kierowane przez Nokię.

Niemiecka minister ds. badań Anja Karliczek mówiła w niemieckiej gazecie Handelsblatt o 6G i jego zastosowaniu w Internecie Rzeczy (IoT), samochodach autonomicznych, rolnictwie i medycynie. Jako jeden z przykładów podała „Rozszerzoną Rzeczywistość” (Extended-Reality). Technologia ta umożliwia przesyłanie w czasie rzeczywistym trójwymiarowych projekcji osób i przedmiotów do urządzeń przenośnych. Mogą być one także wyświetlane w przestrzeni. Otwarłoby to nowe możliwości współpracy w zakresie rozwoju i produkcji.

Aleksandra Fedorska

Polecane artykuły

Back to top button