Europa

Czy OMV zlecił szpiegowanie ekologów?

Niemiecki „der Spiegel” zwraca uwagę na zarzuty organizacji Greenpeace kierowane do największego austriackiego koncernu energetycznego OMV. Koncern miał zlecić firmie Welund obserwację aktywistów klimatycznych.

Najważniejszym udziałowcem koncernu jest austriackie państwo, które posiada 31,5% udziałów. OMV współfinansuje także budowę gazociągu Nord Stream 2.

Firma Welund od dłuższego czasu pojawia się w kontekście obserwacji aktywistów działających na rzecz ochrony klimatu. Firma reklamuje się tym, że swój personel rekrutuje wśród pracowników policji. Pierwszy raz o jej działaniach wywiadowczych opinia publiczna dowiedziała się z Londynu. Welund miał się tam zajmować obserwacją aktywistów z organizacji Extinction Rebellion.

Odpowiadając na zarzuty, OMV bynajmniej nie neguje tego, że jest zainteresowany wiedzą na temat planów organizacji działających na rzecz klimatu. Jednocześnie podkreśla, że sięga w tym celu wyłącznie po informacje publicznie dostępne, na przykład w sieciach społecznościowych.

Aleksandra Fedorska

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker