Europa

Nadmiarowa liczba zgonów spada. Polska powyżej średniej UE

Świat od ponad roku stawia czoło pandemii, w wyniku której zmarło już ponad 3 mln osób. Również w Europie odnotowano tysiące zgonów, do których przyczyniły się dwie duże fale zachorowań na Covid-19. Dwie fale zakażeń, które przewinęły się przez Europę wiosną i jesienią, istotnie przyczyniły się do tego, iż nadmiarowa liczba zgonów znacznie wzrosła. 

Nadmiarowa liczba zgonów spada

Był to efekt nie tylko zakażeń, ale także (a być może w dużej mierze) zamknięcia systemów opieki zdrowotnej na leczenie innych schorzeń. Eurostat podaje, że po osiągnięciu dwóch wspomnianych szczytów, nadumieralność zaczęła ponownie spadać. Przynajmniej w pierwszych dwóch miesiącach tego roku. W UE w styczniu odnotowano o 16% więcej zgonów niż średnia dla tego miesiąca w latach 2016 – 2019. Z kolei w lutym było to już tylko 5% więcej zgonów w porównaniu analizowanym okresem.

Liczba zgonów w 2020 roku wyraźnie wyższa niż zwykle

W początkowym okresie pandemii COVID-19 nadwyżka umieralności w UE osiągnęła swój pierwszy szczyt w kwietniu 2020 r., odnotowując wzrost o 25% w porównaniu ze średnią dla tego samego miesiąca w latach 2016-2019.

Zobacz także: Żaden kraj nie radzi sobie tak źle z pandemią Covid-19 jak Polska

W okresie od maja do lipca zarejestrowano niższy poziom nadumieralności, natomiast kolejny wzrost umieralności rozpoczął się w sierpniu – wrześniu wraz z drugą falą pandemii. Nadmierna umieralność w UE wyniosła 18% w październiku i 41% w listopadzie, a następnie 30% w grudniu.

eurostat umieralnosc

Polska w europejskim ogonie w walce z Covid-19

Co ciekawe, w Polsce nadwyżkowa liczba zgonów utrzymywała się powyżej średniej UE od maja 2020 roku, aż do lutego 2021 roku. Jest to ostatni miesiąc ujęty w zestawieniu. Mając jednak na uwadze, jak sytuacja wyglądała w Polsce w marcu i jak wygląda w kwietniu, można się spodziewać, że dalej będziemy powyżej średniej UE.

Najgorzej pod względem nadmiarowej liczby zgonów było w listopadzie. W Polsce zmarło o 97% więcej osób niż średnio w tym samym miesiącu w latach 2016 – 2019. Dla porównania w UE odnotowano o 40,6% więcej zgonów.

Nie są to z resztą pierwsze statystyki, które pokazują, że Polska nie radzi sobie w pandemii. Na łamach portalu pisaliśmy o tym wielokrotnie, powołując się na różnorakie instytucje, często międzynarodowe.

Filip Lamański

Ranking Bloomberga: Polska nie radzi sobie z pandemią

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker