Polska

Zatrudnienie w 2020 roku – Europa w dół, Polska w górę

Według najnowszych danych Eurostatu zatrudnienie w 2020 roku wśród osób w wieku 25-64 lata, w Unii Europejskiej w 2020 roku spadło o 0,6 p.p. Wzrost zanotowały jedynie 4 państwa – wśród nich z najwyższym wynikiem w całej stawce znalazła się Polska.

Zatrudnienie w 2020 roku – Europa w dół, Polska w górę

Jak możemy dowiedzieć się z najnowszych danych Eurostatu, zatrudnienie (dla osób w wieku 20-64 lata) w czwartym kwartale zeszłego roku wyniosło 72,6%. To wynik o 0,6 p.p. gorszy od tego sprzed roku. Spadki zanotowały 23 z 27 państw. Najsilniejsze w Hiszpanii (-2,3 p.p.), na Litwie, w Estonii (-2 p.p.), Irlandii (-1,9 p.p.) oraz Szwecji, Austrii i na Cyprze (-1,2 p.p.). Po drugiej stronie stawki znalazła się Grecja (+0,1 p.p.), Malta (+0,5 p.p.), Luksemburg (+0,6 p.p.) i Polska (+0,9 p.p.). 

Tak dobre wyniki są jedynie przedłużeniem naszego wieloletniego trendu przebijania się do unijnej czołówki. Gdy wstępowaliśmy do Unii Europejskiej, mieliśmy najniższe zatrudnienie w całej stawce. Dzięki konsekwentnemu wzrostowi udało nam się w pierwszym kwartale zeszłego roku osiągnąć wynik lepszy od unijnej średniej. Dość łagodne przejście pandemicznego roku 2020 spowodowało, że tylko umocniliśmy swoją pozycję.

Zobacz także: Polska kolejny miesiąc z najwyższą inflacją w UE

Gdyby spojrzeć na zatrudnienie w wieku 16-64 lata, to nasz wynik prezentuje się jeszcze lepiej, bo jedynie Polska i Luksemburg zaliczyły wzrost zatrudnienia. 

Choć dane wyglądają bardzo optymistycznie, to kryją w sobie ziarno goryczy

Choć dane wyglądają bardzo optymistycznie, to kryją w sobie ziarno goryczy. Ogólna stopa zatrudnienia nie wzbudza niepokoju, ale zatrudnienie wśród młodych już tak. Sama stopa zatrudnienia wśród młodych jest od lat polskim problemem. Wyniosła ona w IV kwartale 2020 roku 26,8%, co oznacza nie tylko jeden z największych spadków w całej Unii Europejskiej (gorzej było tylko w Portugalii i Irlandii), ale i wynik o 4,3 p.p. gorszy od unijnej średniej. Europejski lider zatrudnienia wśród młodych, którym jest Holandia, może poszczycić się wynikiem 62,5%. Trudno opisać tę różnicę inaczej niż „przepaść”. To nawet nie połowa. Pandemia jest ciężkim czasem dla młodych. Badania dowodzą, że osoby wchodzące na rynek pracy w czasie kryzysu, będą zarabiać mniej przez całe życie. Co ciekawe jest też jeden kraj, gdzie zatrudnienie wśród młodych wzrosło i jest to Rumunia.

Historia rynku pracy III RP na wykresach

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker