Uncategorized

Medicare: Demokraci udostępnią ubezpieczenie osobom 50+

Demokraci chcą udostępnić program medyczny Medicare dla osób powyżej 50 roku życia. To ogromna zmiana, ponieważ program obecnie dostępny jest jedynie dla osób powyżej 65 roku życia oraz niepełnosprawnych. Prezydent USA Joe Biden przychylnie na to patrze, ponieważ pragnie wprowadzić wiele nowych podatków, które mają wesprzeć programy socjalne.

Program Medicare, czyli amerykańskie ubezpieczenie zdrowotne

Program Medicare, który został podpisany 30 lipca 1965 przez prezydenta Lyndon B. Johnsona, pozwolił na zabezpieczenie zdrowia osób w podeszłym wieku. Ubezpieczenie zdrowotne jest pokrywane w 80% przez Medicare, a 20% z comiesięcznych składek ubezpieczonego np. z wkładu własnego. Są jednak liczne ulgi i dodatki, dzięki którym można zminializować opłatę medyczną. Jednakże program od samego początku proponowany był dla osób powyżej 65 roku życia. Jego finansowanie opiera się na podatku od wynagrodzeń nałożonego przez Federal Insurance Contributions Act (FICA) i ze składek Self-Employment Contributions Act z 1954 roku.

W 2020 opłaty wyglądały następująco:

 

Płaci

Płaci pracownik

        Płaci pracodawca

Social Security tax (aka OASDI)

6.2% ($137,700 przychodów w 2020; $142,800 w 2021)

6.2% (tylko pierwsze $137,700 zarobków w 2020 r.;

$142,800 w 2021 r.)

Medicare tax

1.45%

1.45%

Total

7.65%

7..65%

Dodatkowy podatek Medicare

0.9%

(powyżej zarobków $200,000 dla osób fizycznych oraz

$250,000 dla osób składających

zeznania wspólnie z małżonkiem)

Na co składa się całościowy podatek Medicare w USA?

Podatek Social Security: 6.2%. Często określany jako OASDI (skrót od old-age, survivors and disability insurance), podatek ten jest zazwyczaj potrącany od pierwszych $137,700 zarobków pracownika w 2020 roku ($142,800 w 2021). Płacąc ten podatek, pracownik zarabia środki na świadczenia Social Security w późniejszym okresie życia.

Podatek Medicare: 1.45%. Czasami określany jako „podatek od ubezpieczenia szpitalnego”, opłaca on ubezpieczenie zdrowotne dla osób, które mają 65 lat lub więcej, młodszych osób niepełnosprawnych oraz osób z pewnymi schorzeniami. Pracodawcy zazwyczaj muszą potrącać dodatkowe 0.9% od pieniędzy, które pracownik zarabia powyżej $200,000.

Federalny podatek dochodowy. Jest to podatek dochodowy, który pracodawca potrąca z pensji pracownika i wysyła do IRS w jego imieniu. Jego wysokość w dużej mierze zależy od tego, co pracownik umieścił na swoim formularzu W-4.

Podatek stanowy: Jest to stanowy podatek dochodowy potrącany z pensji pracownika i wysyłany przez pracodawcę w jego imieniu do urzędu stanowego. Wysokość zależy od miejsca pracy, miejsca zamieszkania oraz innych czynników, takich jak W-4 pracownika (niektóre stany nie mają podatku dochodowego).

Lokalny podatek dochodowy lub od wynagrodzeń: miasto zamieszkania pracownika, lub hrabstwo może również posiadać podatek dochodowy. Pieniądze te mogą być przeznaczone na takie wydatki jak system autobusowy lub służby ratownicze.

Senator Debbie Stabenow przekazała dziennikarzom, że ustawa ma szansę zmienić życie milionów osób. Obecnie większość Amerykanów musi mieć dostęp do prywatnej opieki medycznej, co w przypadku braku ubezpieczenia może kosztować utratę życia. Choć istnieją szpitale publiczne (np. Bellevue w Nowym Jorku), to utrzymują się z prywatnych darczyńców i nieraz muszą iść na liczne ustępstwa. Tymczasem ustawa o Medicare pozwola na zabezpieczenie osób w podeszłym wieku. Niestety przez lata kwestia zmian w zakresie ubezpieczenia była przedmiotem debaty i licznych sporów politycznych.

Joe Biden ma szansę na wprowadzenie zmiany, a dzięki władzy w Senacie jest to bardzo możliwe. Polityk jeszcze w kampanii prezydenckiej przekonywał do obniżenia wieku Medicare do 60 roku życia.

Zobacz także: Podatek CIT w USA to iluzja. Amerykanie w jego egzekwowaniu są najgorsi w OECD

Zmiany popierają wszyscy Amerykanie

Zmiany w tym zakresie są popierane przez Amerykanów bez względu na barwy polityczne. Badania, które przeprowadził w 2019 roku Uniwersytet Michigan, potwierdzają, że aż 27% dorosłych osób obawiało się, że nie będzie w stanie pozwolić sobie na ubezpieczenie zdrowotne w ciągu najbliższego roku. Z kolei 45% respondentów nie miało zaufania, że będzie w stanie opłacić swoje ubezpieczenie po przejściu na emeryturę. To istotne, ponieważ duża część osób chciałaby przejść wcześniej na ten rodzaj świadczenia, ale obawia się problemów w razie braku ubezpieczenia.

percentage of us americans covered by medicare 1990 2019

Stabenow przekazała w oświadczeniu do mediów, że doskonale rozumie obawy tych osób:

Pracujesz ciężko przez całe życie i po prostu nie możesz już podołać pracy fizycznej i próbujesz się utrzymać, żeby dociągnąć do 65 roku życia.

demokraci

Jak wynika z sondażu Kaiser Family Foundation ze stycznia 2019 roku, aż 77 proc. z 1190 respondentów (w grupie badawczej było 69 procent republikanów) opowiedziało się za planem wykupu Medicare dla osób w wieku 50+.

Paradoksalnie jak wynika z analiz rynkowych umożliwienie większej liczbie Amerykanów wykupu Medicare może de facto przyczynić się do obniżenia jej kosztów. Dodatkowo może wzmocnić istniejący program Medicare, oraz wzmocnić obecny rynek ubezpieczeń zdrowotnych. Obecnie aż 27% osób, które zbliżają się do emerytury, nie jest przekonana, że będzie ich stać na ubezpieczenie zdrowotne. Przez to część osób odłożyło przejście na świadczenie emerytalne, bądź rezygnacje z pracy, aby utrzymać możliwość opłat za świadczenia medyczne.

Tymczasem obniżenie składek zdrowotnych i wprowadzenie niższego limitu uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego może przyczynić się do poprawy funkcjonowania społeczeństwa. Pandemia COVID-19 udowodniła bowiem, że przez brak ubezpieczenia, gro osób rezygnowało z leczenia, a nawet badań profilaktycznych. Według ekspertów był to jeden z głównych powodów wysokich wskaźników zgonów w Stanach Zjednoczonych wywołanych przez zapaść ochrony zdrowia. Medicare z kolei pozwala m.in. na realizacje recept i zmniejsza koszty opieki zdrowotnej do minimum.

Big Pharma manipuluje systemem patentowym i podnosi ceny leków

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Krzysztof Kobylarz

Dziennikarz, który posiada prawie 15-letnie doświadczenie w dziennikarstwie i copywritingu. Współpracował m.in. z Marquard Media Polska, Wydawnictwem Agora, Polskim Radiem Rzeszów oraz wieloma polskimi i zagranicznymi agencjami marketingowymi. Na co dzień zajmuje się transportem lotniczym, wspierając pasażerów z największych korporacji i organizacji światowych.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker