Komentarze I Analizy

Rok 2020 najcieplejszym w historii europejskich pomiarów

W skali globalnej rok 2020 był jednym z trzech najcieplejszych w historii wraz z 2016 i 2019. Zostało to określone na podstawie sześciu powszechnie używanych zestawów danych temperaturowych. Zestaw danych C3S ERA5 pokazuje, że rok 2020 jest na równi z rokiem 2016 (w granicach 0.01°C), co czyni je najcieplejszymi latami w historii. W tym zestawie danych, rok 2019 jest trzecim najcieplejszym rokiem, choć mniej niż o 0.04°C za 2016 i 2020 – wynika z informacji przedstawionych przez Copernicus Climate Change Service.

Ostatnie sześć lat było najcieplejszymi sześcioma w historii,

Rok 2020 był od 0,5 do 0,6°C cieplejszy niż okres referencyjny 1981-2010 i od 1,2 do 1,3°C cieplejszy niż okres referencyjny 1850-1900. Wszystkie zestawy danych potwierdzają, że ostatnie sześć lat było najcieplejszymi sześcioma w historii, a dekada kończąca się w 2020 roku była najcieplejszą dekadą w historii.

Największe roczne odchylenie od średniej temperatury z lat 1981-2010 wystąpiło nad Arktyką i północną Syberią, gdzie osiągnęło ponad 6°C powyżej średniej. Ogólnie rzecz biorąc, półkula północna doświadczała ponadprzeciętnych temperatur przez cały rok, a w szczególności w Europie odnotowano temperatury znacznie powyżej średniej. Jedynymi wyjątkami były region w środkowej części Ameryki Północnej oraz region nad środkowo-północnym Atlantykiem. Z kolei na części półkuli południowej odnotowano temperatury poniżej średniej, zwłaszcza we wschodniej części równikowego Pacyfiku, co było związane z chłodniejszymi warunkami wywołanymi przez La Niña, które wystąpiły w drugiej połowie roku.

Stężenie gazów cieplarnianych nadal rośnie

W 2020 r. globalne stężenie dwutlenku węgla (CO2) i metanu (CH4) nadal rosło. Wstępne szacunki na podstawie danych satelitarnych wskazują, że stężenia CO2 wzrosły w ciągu roku o 0,6%, a CH4 o prawie 0,8%. Dane pokazują również, że atmosferyczne stężenia gazów cieplarnianych w 2020 r. osiągnęły najwyższą globalną średnią roczną w zapisie satelitarnym CAMS od 2003 r. Pomiary naziemne są dostępne w znacznie dłuższym okresie i również wykazują stały trend wzrostowy. Wstępna analiza wskazuje, że CO2 wzrósł w nieco niższym tempie niż w ostatnich latach, podczas gdy CH4 wzrósł szybciej niż w ostatnich latach. Wskazuje ona ponadto, że zmiany te są kombinacją efektów, w tym nieznacznego zmniejszenia emisji spowodowanych przez człowieka podczas blokad COVID-19 oraz zwiększonego strumienia nad powierzchniami lądowymi związanego z ciepłymi temperaturami i wpływającego na źródła CO2 i CH4.

Matthias Petschke, Komisja Europejska, komentuje:

– Osiągnięcie gospodarki neutralnej dla klimatu wymaga pełnej mobilizacji społeczeństwa, rządów i przemysłu. Jednocześnie sektory te potrzebują najlepszych dostępnych informacji na temat nadchodzących skutków zmian klimatu. Zielony Ład ma na celu włączenie neutralności klimatycznej do polityk rządowych i przekształcenie wyzwania klimatycznego w szansę dla gospodarki. Ogólnodostępne dane, narzędzia i produkty, które są udostępniane w ramach usługi Copernicus Climate Change Service, w tym europejski raport o stanie klimatu, stanowią istotny wkład w realizację tych ambicji”.

Rok 2020 – klimat dalej się ociepla

Europejski raport o stanie klimatu z roku 2020 podkreśla, że temperatury kontynuują wyraźną trajektorię ocieplenia. Roczna temperatura w Europie była najwyższa w historii – o co najmniej 0,4°C wyższa niż w kolejnych pięciu najcieplejszych latach, z których wszystkie wystąpiły w ostatniej dekadzie. Jesień i zima w Europie były również najcieplejsze z odnotowanych, przy czym ta ostatnia pora roku ustanowiła nowy rekord, osiągając temperaturę o ponad 3,4°C wyższą od średniej z lat 1981-2010 i o około 1,4°C wyższą od poprzedniego rekordu. Wyjątkowo ciepła była północno-wschodnia Europa, gdzie temperatury były o prawie 1,9°C wyższe od poprzedniego rekordu. Zimą temperatury maksymalne i minimalne w tym regionie były lokalnie wyższe o odpowiednio 6°C i 9°C od średniej z lat 1981-2010.

ESOTC2020 PR figure1

W 2020 r. fale upałów w całej Europie nie były tak intensywne ani długotrwałe jak w ostatnich latach. Jednak latem epizody bardzo wysokich temperatur wystąpiły na poziomie regionalnym i doprowadziły do ustanowienia nowych rekordów temperatury, jak na przykład w Skandynawii w czerwcu i w Europie Zachodniej w sierpniu. W sierpniu grzbiet wysokiego ciśnienia przyniósł ciepłe powietrze z Afryki, co spowodowało wzrost temperatur powierzchniowych i wyjątkowo ciepłe temperatury nocne w Europie Zachodniej. We Francji pobito kilka rekordów temperatury maksymalnej dla sierpnia – można przeczytać w raporcie Copernicus Climate Change Service.

Rok 2020 – opady i wylew rzek

W lutym 2020 r. duży obszar Europy został dotknięty ponadprzeciętnymi opadami wynikającymi z kilku silnych zjawisk atmosferycznych. W północno-zachodniej Europie po tym wydarzeniu nastąpiła jedna z najsuchszych wiosen w ciągu ostatnich 40 lat, zarówno pod względem wilgotności gleby, jak i opadów. Przejście z okresu mokrego do suchego miało znaczący wpływ na cały kontynent, prowadząc do zmiany od wysokiego do niskiego przepływu wody w rzekach w niektórych częściach północno-zachodniej Europy, takich jak dorzecze Renu. W Europie średnia ilość wody w rzekach w kwietniu i maju była najniższa w rejestrach sięgających 1991 roku.

Zobacz także: Google Earth pokazuje, jak Ziema zmieniła się w ciągu 37 lat

Początek października przyniósł burzę Alex, pierwszą w zimowym sezonie burzowym 2020-21. Niezwykle wysokie opady deszczu pobiły jednodniowe rekordy w Wielkiej Brytanii, północno-zachodniej Francji i południowych Alpach. Francuska i włoska strona Alp Nadmorskich również ucierpiała, a dzienne opady w niektórych miejscach przekroczyły ponad trzykrotnie średnią październikową. Burza Alex doprowadziła do ponadprzeciętnego wylewu rzek w dużej części Europy Zachodniej, a w niektórych regionach do niszczycielskich powodzi.

Tekst opracowany na podstawie raportu European State of the Climate

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker