Europa

Strefa Euro ponownie w recesji, choć pandemia nie ustępuje

Jak informuje BBC, strefa Euro po raz kolejny weszła w recesję z powodu pandemii COVID-19. Gospodarka europejska ponownie ucierpiała w wyniku wzrostów zachorowań. Z tego powodu PKB w Unii Europejskiej skurczyło się o 0,6% w pierwszym kwartale 2021 roku.

Strefa Euro po raz kolejny weszła w recesję z powodu pandemii COVID-19

Według informacji podanych przez BBC jedynym krajem, w którym doszło do podwójnej recesji, są Włochy. Pozostałe kraje w strefie Euro odnotowały przynajmniej jeden wzrost w jednym, lub dwóch kwartałach. Na przykład francuska gospodarka zaliczyła wzrosty w pierwszym kwartale tego roku do około 0,4%, jednakże jak wskazują paryscy eksperci, jest to odchylenie minimalne. Wszystko dlatego, że francuskie PKB spadło w ostatnim kwartale zeszłego roku.

Z kolei Niemcy mogą mówić o odwrotnej sytuacji, ponieważ pod koniec czwartego kwartału gospodarka zaliczyła minimalny wzrost, ale w ostatnich miesiącach spadła o 1,7%.

Zobacz także: Inflacja w najbliższych miesiącach mocno przyspieszy [ANALIZA]

Cytowany przez BBC ekspert Claus Vistesen z Pantheon Macroeconomics przekazał, że:

[…]  gospodarka została dotknięta przez podwyżkę podatku VAT, która doprowadziła do zmniejszenia wydatków i inwestycji budowlanych. Czasowe obniżenie podatku VAT w Niemczech – mające na celu wspieranie gospodarki w czasie pandemii – skończyło się na przełomie roku.

Potwierdził to również Andrew Kenningham z Capital Economics, według którego na spadek niemieckiej gospodarki wpłynęło załamanie łańcucha dostaw. Wszystko dlatego, że gospodarka niemiecka w dużej mierze oparta jest na przemyśle. Zwłaszcza dotyczy to sektora motoryzacyjnego, który również bardzo ucierpiał w wyniku pandemii.

twittereko

Najgorzej jest jednak w przypadku Włoch, w których gospodarka jest mniejsza aż o 6,6% w porównaniu z rokiem 2019. Gospodarka Italii oparta jest również w głównej mierze na turystyce, która przez restrykcje i nałożony lockdown praktycznie przestała istnieć. BBC przewiduje jednak pozytywny trend w tej gałęzi, ponieważ ze względu na masowe szczepienia w Europie jest szansa na zminimalizowanie kryzysu w obecnym roku.

Gospodarka Eurolandu potrzebuje kolejnych bodźców ekonomicznych

Jednakże prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde poinformowała, że gospodarka Eurolandu będzie dalej wymagała kolejnych bodźców ekonomicznych. Na szczęście aktywność gospodarcza w strefie euro w ostatnim czasie była aż o 11% wyższa niż jeszcze rok temu. To, jak przekonuje BBC, potwierdza tezę, że europejscy przedsiębiorcy znaleźli sposoby na zminimalizowanie wpływu restrykcji na swoje działalności (m.in. przez zainwestowanie w działania online). Ważną kwestią będzie zatem utrzymanie niskich stóp procentowych, a także uruchomić kolejne programy pomocowe dla najbardziej zagrożonych gałęzi gospodarek krajowych.

statistic id267898 gross domestic product gdp growth in eu and euro area 2025

Strefa euro potrzebuje publicznych inwestycji

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Krzysztof Kobylarz

Dziennikarz, który posiada prawie 15-letnie doświadczenie w dziennikarstwie i copywritingu. Współpracował m.in. z Marquard Media Polska, Wydawnictwem Agora, Polskim Radiem Rzeszów oraz wieloma polskimi i zagranicznymi agencjami marketingowymi. Na co dzień zajmuje się transportem lotniczym, wspierając pasażerów z największych korporacji i organizacji światowych.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker