Nieruchomości

Liczba wybudowanych wieżowców spadła na świecie o 20%

Jak wynika z danych The Council on Tall Buildings and Urban Habitat, w 2020 roku ukończono budowę 106 wieżowców, które miały 200 metrów lub więcej. Oznacza to, że liczba wybudowanych wieżowców spadła na świecie o 20%.

Liczba wybudowanych wieżowców spadła na świecie o 20%

Spadek liczby oddanych do użytkowania wieżowców jest w dużej mierze efektem pandemii Covid-19, która przyczyniała się do wstrzymania budów. Niemniej jednak, mimo że pandemia rozpoczęła się w Chinach, to właśnie Państwo Środka odpowiada za największą liczbę oddanych dwustumetrowców. Choć, jak wynika z danych The Council on Tall Buildings and Urban Habita, W Chinach ukończono w 2020 roku budowę aż 56 takich budynków. Tym samym kraj ten od 25 lat oddaje najwięcej wieżowców 200+ na świecie.

statista wiezowce

Liczba oddanych do użytkowania wieżowców wyższych niż 200 metrów w 2020 roku, źródło: Statista

Zobacz także: Chiny zabraniają budowy wieżowców wyższych niż 500 metrów

Dubaj oraz chińskie miasta przodują w rankingu

Jeśli jednak dzielić zestawienie na pojedyncze miasta, to najwięcej budynków o wysokości co najmniej 200 metrów ukończono w Dubaju. Było ich aż 12, co oznacza, że jest to ponad 11% wszystkich światowych wieżowców oddanych w zeszłym roku do użytku. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się dwa chińskie miasta – Shenzhen i Shenyang, gdzie ukończono budowę odpowiednio 9 oraz 8  budynków. Nowy Jork uplasował się na czwartym miejscu z pięcioma budynkami o wysokości 200 metrów lub więcej. Najwyższym budynkiem zbudowanym w 2020 roku był Central Park Tower w Nowym Jorku, który mierzy 472 metry.

Udział Chin w zestawieniu ciągle jest bardzo duży pomimo wprowadzenia zakazu budowy wieżowców wyższych niż 500 metrów. Zakaz ten jest efektem utracenia przez Chiny tożsamości – jak podają legislatorzy – w wyniku budowy coraz większej liczby tandetnych budynków. Na całym świecie na 10 ukończonych budynków mierzących ponad 500 metrów, połowa znajduje się w kontynentalnych Chinach. Z powyższych danych wynika, że podobnie było w 2020 roku w przypadku budynków wyższych niż 200 metrów. Oznacza to, że Chiny budują więcej wieżowców i niż cała reszta świata razem wzięta. Dla porównania najwyższy wieżowiec w Polsce – Varso Tower – liczy 231 metrów do dachu, a po dodaniu iglicy 310 metrów. Tym samym jest najwyższym budynkiem w UE, jednak do globalnej czołówki bardzo dużo mu brakuje.

Nowa siedziba PKO BP. Bank wynajmie wieżowiec SKYSAWA

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker