Polska

Bezrobocie w Polsce spadło drugi miesiąc z rzędu

Drugi miesiąc z rzędu spadło w Polsce bezrobocie – poinformowało dziś Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Bezrobocie w Polsce spadło po raz kolejny

Jak informuje MRPiT, bezrobocie rejestrowane spadło w kwietniu do poziomu 6,3%. Oznacza to spadek o 0,1 p.p. w stosunku do marca. W zeszłym miesiącu bezrobocie wyniosło 6,4% i było o 0,1 p.p. niższe niż w lutym. Dane mają wstępny charakter i ich potwierdzenie, pojawi się dopiero w kwietniowym biuletynie statystycznym, który zostanie opublikowany za 3 tygodnie – 26 maja o godzinie 10.

Jeżeli chodzi o liczby bezwzględne zmiany, to w kwietniu tego roku ubyło 25,1 tys. bezrobotnych. W rezultacie ich liczba wyniosła 1053,3 tys. Rok wcześniej było to 965,8 tys., co oznacza wzrost o blisko 90 tys. Polska wchodziła w pandemię z bezrobociem na poziomie 5,5%. Bezrobocie wzrosło do poziomu 6,5% w lutym 2021 i od tego czasu zaczęło spadać. Początkowo czarne scenariusze mówiły o wzroście bezrobocie do dwucyfrowych wartości. Gdy było pewne, że będzie ono mniejsze, to mówiono o bezrobociu powyżej 8%. Również ten scenariusz się nie sprawdził. 

Zobacz także: Joe Biden chwali niskie bezrobocie w USA, choć prawda jest zupełnie inna

Kwiecień jest miesiącem, w którym tradycyjnie spada bezrobocie, ale spadek ten był poniżej oczekiwań. Według @MRPiT_GOV_PL stopa bezrobocia rejestrowanego w kwietniu spadła do 6,3% z 6,4% w marcu (PKO i kons: 6,2%). Miesięczny spadek liczby bezrobotnych o 25 tys. jest niewielki jak na tę porę roku – podejmowanie sezonowego zatrudnienia było utrudnione przez restrykcje – piszą na swoim Twitterze ekonomiści banku PKO. Spadki w poprzednich latach przedstawia poniższy wykres wrzucony przez analityków PKO.

Dane, póki co napawają optymizmem, chociaż są tacy, co uważają, że wzrost bezrobocia jeszcze przed nami. Eksperci z Międzynarodowego Funduszu Walutowego szacują, że wzrośnie ono w Polsce o połowę – z poziomu 3,2% do 4,9%. Chodzi oczywiście o bezrobocie BAEL, czyli stopę obliczaną na podstawie anonimowych ankiet, a nie na podstawie danych z urzędów pracy. Bezrobocie BAEL jest uniwersalną miarą, dzięki której możemy porównać bezrobocie w różnych państwach. Patrząc na bezrobocie, nasza sytuacja wygląda jeszcze lepiej. Dzięki minimalnemu wzrostowi udało nam się wyprzedzić prowadzące pod tym względem w Czechy i od kilku miesięcy jesteśmy krajem z najniższą stopą bezrobocia w UE.

Radosław Ditrich

Bezrobocie w Polsce jest tak małe, że zaczyna być problemem. W UE mniej mają tylko Czechy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker