Polska

ORLEN będzie największym w Europie producentem glikolu

ORLEN Południe, spółka z Grupy ORLEN finalizuje budowę pierwszej w Polsce i największej w Europie instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. Inwestycja realizowana w rafinerii w Trzebini jest gotowa już w 90 proc. Jej zdolności wytwórcze wyniosą 30 tys. ton rocznie, co oznacza, że spółka pokryje aż w 75 proc. krajowe zapotrzebowanie na ten produkt. Integralną częścią kompleksu będzie wytwórnia wodoru. Inwestycje na południu Polski przyczyniają się do realizacji strategicznych celów koncernu w obszarze nisko- i zeroemisyjnej energetyki.

Glikol propylenowy to bioprodukt, czysty i bezpieczny dla środowiska. Wykorzystywany jest m.in. w medycynie, kosmetyce, przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Na koniec 2021 roku ORLEN Południe będzie wytwarzać 30 tys. ton ekologicznego glikolu rocznie. To o 10 tys. więcej od jedynej tego typu instalacji w Europie, która zlokalizowana jest w Belgii. 

Budowa instalacji do jego produkcji rozpoczęła się w Trzebini jesienią 2019 roku i mimo pandemii realizowana jest zgodnie z harmonogramem. Zakończono już prace budowlane, dostawy i montaże najważniejszych urządzeń. Obecnie trwa montaż orurowania, tras kablowych oraz tras zasilających.

ORLEN Południe zatrudnia ponad 650 osób, z czego przeszło połowę właśnie w trzebińskiej rafinerii. Dzięki tej inwestycji utworzono kolejnych kilkadziesiąt miejsc pracy. Spółka poszukiwała inżynierów, specjalistów i operatorów do pracy na instalacji. W kwietniu br. zakończyły się wszystkie etapy rekrutacji. Obecnie pracownicy nowej instalacji przechodzą teoretyczne i praktyczne szkolenia, zgodnie z przyjętym harmonogramem. 

ORLEN otwiera stacje tankowania wodoru i rozpoczyna budowę hubu we Włocławku

Oddanie inwestycji przewidziane jest na ostatni kwartał 2021 roku. Wcześniej, w drugim i trzecim kwartale odbywać się będą rozruchy mechaniczne i przygotowania do rozruchu technologicznego.

Do końca tego roku w Trzebini powstanie też wytwórnia wodoru, która stanowi integralną część kompleksu zielonego glikolu. ORLEN Południe jako pierwszy w Polsce będzie wdrażać paliwo wodorowe. Roczna produkcja wodoru wyniesie 16 mln Nm3. 75 proc. zostanie wykorzystane do wytwarzania glikolu. Pozostałe 25 proc. (4 mln Nm3) od razu znajdzie zastosowanie jako paliwo w transporcie. ORLEN Południe będzie produkować ok. 45 kg/h wodoru jakości paliwowej.

Do tej pory na placu budowy stacji oczyszczania do jakości paliwowej wykonano prace przygotowawcze dla terenu oraz fundamenty pod kluczowe aparaty. W kolejnych miesiącach zostaną dostarczone zbiorniki wraz z systemem załadunkowym do bateriowozów.

Wodór jakości paliwowej wykorzystywany będzie w głównej mierze jako paliwo w transporcie miejskim. PKN ORLEN podpisał listy intencyjne w na rzecz rozwoju transportu bezemisyjnego.

w południowej części Polski z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie, Krakowskim Holdingiem Komunalnym oraz Miejskim Zakładem Komunikacyjnym w Bielsku-Białej.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker