Komentarze I Analizy

Lasy, które odrosły po 2000 roku mogą pokryć całą Francję

Najnowszy raport WWF wskazuje, że w ciągu ostatniego dwudziestolecia na całym świecie samoistnie odrósł obszar lasów wielkości Francji. Ekolodzy zwracają uwagę, że odnowione lasy mają potencjał, aby wchłonąć równowartość 5,9 gigaton (Gt) dwutlenku węgla – więcej niż roczna emisja USA.

Lasy, które odrosły po 2000 roku mogą pokryć całą Francję

Jak wskazuje Helen Briggs z BBC, zespół kierowany przez WWF wykorzystał dane satelitarne do przygotowania mapy odnowionych lasów. Jedynym ich wyznacznikiem było to, że zalesiano je w sposób naturalny lub poprzez minimalną interwencję. W wielu przypadkach proces nie potrzebował nawet pomocy osób trzecich. Były jednak sytuacje, że sadzono rodzime drzewa, odgradzano zwierzęta hodowlane i usuwano rośliny inwazyjne.

W raporcie czytamy m.in., że odrodzenie się brazylijskiego Lasu Atlantyckiego (Mata Atlântica), jest dowodem na to, że nawet minimalna pomoc w zalesianiu jest słusznym kierunkiem. Dowodem na to jest informacja, że od roku 2000 odrodził się tam obszar wielkości Holandii. Z kolei w lasach borealnych w północnej Mongolii w ciągu ostatnich 20 lat odrosło ponad 1,2 miliona hektarów lasów. Inne miejsca również się zregenerowały – badacze wskazują tutaj środkową Afrykę i lasy borealne w Kanadzie.

Zobacz także: Google Earth pokazuje, jak Ziema zmieniła się w ciągu 37 lat

Według analizy przygotowanej przez Trillion Trees będącej wspólnym przedsięwzięciem WWF BirdLife International i WCS (Wildlife Conservation Society), wynika które miejsca mają szansę, aby zregenerować. W badaniu głównie zwrócono uwagę na wyżej wspomniany Las Atlantycki – okazało się, że od 2000 r. odrosło 4,2 mln hektarów lasów dzięki planowanym wysiłkom na rzecz ich odnowy, większej dbałości ze strony przemysłu oraz innym czynnikom, takim jak przeprowadzka ludzi do miast.

Warto wspomnieć także o strategii Wielkiego Zielonego Muru, który jest popierany przez Unię Afrykańską. Projekt został podpisany w 2005 roku, podczas szczytu Wspólnoty Państw Sahelu i Sahary, a jego celem jest oddzielenie od siebie obydwu stref. Uczestnictwo w projekcie zgłosiły: Senegal, Mauretania, Mali, Burkina Faso, Niger, Nigeria, Czad, Sudan, Etiopia, Erytrea i Dżibuti.

Zobacz także: Gujana może zostać bogatym państwem, ale musi dbać o środowisko

WWF ostrzega przed wylesianiem

Niestety pomimo tak dobrych wiadomości, wiele hektarów lasów wciąż stoi w obliczu zagrożenia. Obrońcy praw przyrody ostrzegają, że każdego roku o wiele więcej hektarów drzew jest spalanych i wycinanych w celach przemysłowych. Tym samym konieczne jest wprowadzenie działań, które powstrzymają wylesienie. W raporcie czytamy, że:

Choć w przypadku brazylijskich lasów wzdłuż wybrzeża Atlantyku, można mówić o pozytywnym trendzie, to zalesiony obszar musi się zwiększyć ponad dwukrotnie, aby osiągnąć minimalny próg ochrony.

Raport WWF z początku bieżącego roku poinformował także, że lasy będące niemal dwukrotnie większe od Wielkiej Brytanii, zostały zniszczone na całym świecie w latach 2004-2017. Z tego powodu William Baldwin-Cantello, dyrektor ds. rozwiązań opartych na przyrodzie w WWF przekazał dość niepokojące informacje. Według niego należy odwrócić negatywny trend w przyrodzie oraz w wylesianiu, ponieważ grozi to przyspieszeniem negatywnych zmian klimatycznych i ociepleniem klimatu. Zwrócił także uwagę, że:

Ale nie możemy brać tej regeneracji za pewnik – wylesianie nadal pochłania miliony hektarów każdego roku, znacznie więcej niż jest regenerowane.

Z kolei John Lotspeich, dyrektor wykonawczy Trillion Trees, przekazał, że:

Ta mapa będzie cennym narzędziem…, aby lepiej zrozumieć sposoby, w jakie możemy pracować, aby zwiększyć pokrywę leśną, dla dobra planety. […] Ale nie jest to wymówka dla nikogo z nas, aby czekać, aż to się stanie.

wylesianie

Wzrost gospodarczy i ochrona środowiska się nie wykluczają. One idą z sobą w parze

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Krzysztof Kobylarz

Dziennikarz, który posiada prawie 15-letnie doświadczenie w dziennikarstwie i copywritingu. Współpracował m.in. z Marquard Media Polska, Wydawnictwem Agora, Polskim Radiem Rzeszów oraz wieloma polskimi i zagranicznymi agencjami marketingowymi. Na co dzień zajmuje się transportem lotniczym, wspierając pasażerów z największych korporacji i organizacji światowych.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker