Polska

ORLEN i PGNiG inwestują w rozwój sieci biometanowni

ORLEN Południe podpisał list intencyjny z PGNiG, który zakłada wzmocnienie współpracy w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii. Firmy planują powołanie spółki celowej, która zainwestuje w rozwój sieci biometanowni. W instalacjach, z substratów rolniczych, odpadowych i pozostałości z przemysłu przetwórczego powstawałby przyjazny środowisku biometan, który mógłby zostać wykorzystany w przemyśle lub energetyce. Realizacja inwestycji wpisałaby się w strategię ORLEN 2030 zakładającą rozwój nisko- i zeroemisyjnej energetyki. 

Podpisany przez ORLEN Południe i PGNiG list intencyjny zakłada możliwość współpracy przede wszystkim przy pozyskiwaniu i budowie instalacji biometanowych, rozwoju technologii wykorzystywanych do produkcji biometanu, a także przy produkcji i wykorzystaniu biometanu w różnych obszarach działalności spółek. Inwestycje miałaby realizować powołana przez ORLEN Południe i PGNiG spółka celowa, w której ORLEN Południe miałby 51 proc., a PGNiG – 49 proc. udziałów. Zgodę na jej utworzenie musi wydać Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Nowa linia biznesowa w obszarze biometanu, którą rozwijają Grupy ORLEN i PGNiG, opiera się na budowie własnych oraz przejmowaniu już istniejących biogazowni. W grudniu ub.r. spółka ORLEN Południe nabyła działającą biogazownię w Konopnicy, w gminie Rawa Mazowiecka. W styczniu zakupiła dwie działki w gminie Ryn z zamiarem zbudowania na nich własnej instalacji. Z kolei w marcu sfinalizowała zakup biogazowni rolniczej w miejscowości Wojny-Wawrzyńce, w gminie Szepietowo. Spółka planuje rozbudowę tych instalacji i przekształcenie ich w biometanownie wytwarzające biometan, który byłby wtłaczany do sieci dystrybucyjnej, a także potencjalnie mógłby być wykorzystany do produkcji zielonego wodoru. 

Biogaz może zapewnić aż 30% zapotrzebowania na moc

Podpisany list intencyjny jest wynikiem wykonanych przez spółki analiz dotyczących produkcji biogazu, oczyszczonego następnie do parametrów biometanu. Celem jest stworzenie środowiska biznesowego oraz bazy naukowej i technologicznej dla rozwoju sieci biometanowni, z których każda będzie wytwarzać ok. 4 mln m3 biometanu rocznie.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker