Europa

Program bezwarunkowego dochodu podstawowego powstaje w Walii

W Walii ma powstać pilotażowy program bezwarunkowego dochodu podstawowego. Ma on pozwolić ocenić potencjalne skutki jego powszechnego wprowadzenia.

Program bezwarunkowego dochodu podstawowego w Walii

Jak ujawnił pierwszy minister, Mark Drakeford, Walia zamierza przetestować bezwarunkowy dochód podstawowy. Pracę nad programem pilotażowy będzie koordynować nowa minister sprawiedliwości społecznej, Jane Hutt. Mark Drakeford zaznacza, że będzie naciskał na wdrożenie tego programu.

Jest to dożywotnie i comiesięczne świadczenie pieniężne, które otrzymuje każdy obywatel. Świadczenie jest zupełnie  bezwarunkowe, więc przysługuje wszystkim, niezależnie czy jest to milioner, czy bezdomny. Wysokość tego świadczenia ma pokryć podstawowe koszty takie jak rachunki, jedzenie czy ubrania. 

Jakie są wady i zalety bezwarunkowego dochodu podstawowego?

Wśród zalet tego programu wymienia się niskie koszty obsługi (nie trzeba weryfikować dochodów obywateli) i jego powszechność. Według zwolenników pozwoli on całkowicie wyeliminować ubóstwo. Gdy każdy będzie mieć pieniądze na podstawowe potrzeby, to nie będą potrzebne zasiłki, wsparcia socjalne czy programy pomocowe dla głodujących. Wśród zalet widzi się także możliwość przekwalifikowania. Gdy nie posiada się stałego źródła dochodów, to przekwalifikowanie może być bardzo trudne w realizacji.

Zobacz także: Hiszpania wprowadza bezwarunkowy dochód podstawowy

Wśród wad wymienia się przede wszystkim bardzo wysoki koszt. Jak obliczył Polski Instytut Ekonomiczny (link do raportu tutaj), koszt takiego świadczenia oscylowałby koło 376 mld złotych rocznie.  Tymczasem polskie wydatki socjalne na zabezpieczenie i pomoc społeczną, wyniosły w 2018 roku 343 mld zł. Oznacza to, że pomysł zrealizowania w Polsce bezwarunkowego dochodu podstawowego, nie wydaje się być zupełnie nierealny.

Innym zarzutem wobec tego programu jest zniechęcanie ludzi do pracy. Jak wynika z badań PIE, 73% Polaków kontynuowałoby pracę, otrzymując comiesięczny dochód gwarantowany. Co bardzo ciekawe, program jest popierany zarówno przez lewicę, jak i liberałów gospodarczych. 

Liberałowie widzą w nim przejrzysty system, który mógłby zastąpić istniejące instytucje państwa opiekuńczego. Pozwoliłoby to też zdecentralizować i prawdopodobnie zwiększyć efektywność wydatkowania środków, ponieważ o tym co jest mu najbardziej potrzebne decydowałby beneficjent, a nie urzędnicy i politycy. Z kolei dla socjaldemokratów Bezwarunkowy Dochód Podstawowy jest sposobem na zamknięcie luk w pomocy społecznej, wzrost siły przetargowej pracowników i uniezależnienie obywateli od logiki rynkowej – komentują ekonomiści PIE.

Co ciekawe, Walia nie jest pierwszym krajem, który zdecydował się na program pilotażowy. Podobne funkcjonowały już m.in w Finlandii, Kenii czy Indiach. Wśród zwolenników tego rozwiązania, są takie osoby jak Mark Zuckerberg czy Elon Musk.

73 proc. Polaków kontynuowałoby pracę otrzymując comiesięczny dochód gwarantowany

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker