Europa

Polska gospodarka w latach 2019-2023 będzie stosunkowo szybko rosnąć

Brukselski think-tank zajmujący się kwestiami ekonomiczny – Bruegel – przedstawił analizę skumulowanego wzrostu gospodarczego w wybranych krajach w latach 2019 – 2023. Z niej wynika, że polska gospodarka w latach 2019-2023 będzie jedną z najszybciej rozwijających się w UE. 

Polska gospodarka w latach 2019-2023 będzie jedną z najszybciej rozwijających się w UE

Prognozy z kwietnia 2021 roku pokazują, że skumulowane zmiany w realnym PKB w latach 2019-2023 będą bardzo różne. Najlepiej pod tym względem będzie radzić sobie Irlandia, gdzie gospodarka urośnie o 16,1%. Należy jednak zauważyć, że Irlandia jest specyficznym przypadkiem, gdzie PKB jest pompowany w dużej mierze przez korporacje. W efekcie jest to sztuczny wzrost. Dowodem na to są m.in. bardzo duże wahania w miesięcznych i kwartalnych statystykach.

Z państw, które są bardziej stabilne, najlepiej wypada Rumunia. W tym kraju realny wzrost PKB w latach 2019-2023 wyniesie 10,8%. Na drugim miejscu znalazł się Luksemburg, gdzie gospodarka urośnie o 9,7%. Trzeci najlepszy rezultat odnotowałyby z kolei Polska i Łotwa, których gospodarki urosną o 9,4%.

Zobacz także: PKB per capita 2020: Europa Środkowa goni Południową

Kraje tzw. Nowej UE będą sobie radzić zdecydowanie najlepiej. Nie można natomiast tego powiedzieć o krajach Południa, które już od kilkunastu lat są w permanentnym kryzysie. Coraz więcej się mówi, że będą tracić one na znaczeniu kosztem naszej części Europy, co w tej chwili staje się faktem.

FT GDP growth

źródło: Financial Times

Gospodarka Włoch się skurczy, drugi najgorszy wynik odnotuje Wielka Brytania

I tak oto Włochy będą jedynym krajem w zestawieniu, które w latach 2019 – 2023 odnotuje ujemny skumulowany wzrost gospodarczy. Czyli de facto nie odnotuje wzrostu gospodarczego, a włoska gospodarka się skurczy o 0,1%. Drugi najgorszy rezultat odnotuje Wielka Brytania, której gospodarka realnie urośnie o 1,7%. Podium uzupełnią Hiszpanie z wynikiem 1,9%. Na czwartym miejscu znajdują się natomiast Grecy, których gospodarka powiększy się o 2,3%.

Realnie w latach 2019 – 2023 unijna gospodarka urośnie o 4,1%. To niewiele, mając na uwadze dwa główne mocarstwa. Bruegel opublikował także dane dot. gospodarek Chin i USA. Chińska gospodarka w latach 2019 -2023 urośnie aż o 23,4%. To znacznie więcej niż najlepszy wynik w Europie i średnia UE. Bardzo dobrze poradzą sobie także USA. Amerykańska gospodarka urośnie o 7,8%. Eksperci twierdzą, że Ameryka będzie sobie o wiele lepiej radzić nić UE ze względu na znacznie większe programy stymulacyjne. To z kolei sprawia, że UE może być jeszcze bardziej marginalizowana w globalnych rozgrywkach.

Europa i USA: dwie różne strategie powrotu na ścieżkę wzrostu

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker