Komentarze I Analizy

Postulaty Lewicy są niezłe, ale skąd na to pieniądze?

W niedzielę o godzinie 13:00 rozpoczęła się konwencja Lewicy, w której przedstawiono program opierający się o pięć filarów – zdrowie, opiekę, edukację, pracę i klimat. W tym tekście postaram się krótko omówić postulaty Lewicy, które zostały poruszone.

Ciekawostką jest, że wszystkie pomysły zostały przedstawione przez kobiety. Oczywiście nie jest to przypadek, a przemyślana koncepcja. Konwencja programowa rozpoczęła się od tematyki zdrowia.

Konwencja Lewicy – 7,2% PKB na zdrowie do 2024 roku

Wśród głównych postulatów Lewicy jest zwiększenie nakładów na zdrowie do 7,2% PKB do 2024 roku. Jest to postulat zgodny z dotychczasowymi zapowiedziami. Jest to też uderzenie w Polski Ład, który zakłada o wiele dłuższy proces zwiększania nakładów na zdrowie. Zgodnie z programem PiS-u nakłady na zdrowie na poziomie 7% mają zostać osiągnięte w ciągu 6-7 lat.

Poza tym padły tezy poprawy warunków leczenie, do czego mają przyczynić się większe nakłady na zdrowie. Lewica przedstawiła także pomysł na Pakiet Zdrowia dla Seniora. Zakłada on  przekazania seniorom na własność glukomierzy, ciśnieniomierzy i puloksymetrów.

Ponadto podano, że obecnie czeka się na wizytę w sanatorium od 18 do nawet 26 miesięcy. Lewica zapowiedziała, że chce skrócić ten okres do 1 miesiąca. Nie podano jednak, jak chcą to zrobić, a to jest informacja, która bardzo by mnie interesowała, gdyż sam nie mam do końca pomysłów.

Postulaty lewicy dot. opieki

W opiece Lewica przedstawiła postulat, o którym również mówili od dawna. Mianowicie postuluje stworzenie 200 tys. miejsc w publicznych żłobkach. Jest to postulat, o którym od dawna piszemy na Obserwatorze Gospodarczym. Uważamy, że świadczenia około opiekuńcze są najlepszym rozwiązaniem do stymulowania dzietności. Podobnie z resztą dowodzą badania przeprowadzone w Szwecji.

Dodatkowo Lewica na konferencji zapowiedziała podwyższenie wszystkich świadczeń na dzieci. Zauważono problem masowych prób samobójczych wśród najmłodszych. Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez Lewicę, w I kwartale tego roku odnotowano 271 prób samobójczych wśród dzieci. Z tego powodu dzisiejsi organizatorzy konwencji zaproponowali psychologa w każdej ze szkół.

Zwrócono również uwagę na problem samotności osób starszych. Zgodnie z przedstawionymi informacjami ¼ osób w wieku 75 lat i więcej mieszka samotnie. Z kolei blisko połowa seniorów w wieku 80+ ma stany depresyjne. Rozwiązaniem tego problemu ma być sieć dziennych domów pomocy oraz Domy Pomocy Społecznej.

Postulaty Lewicy dot. edukacji

W szkołach oprócz psychologów dostępne byłyby ciepłe i darmowe posiłki dla każdego ucznia. Badania dowodzą, że może to być bardzo dobry pomysł. Nora E. Gordon i Krista J. Ruffini przygotowali pracę „School Nutrition and Student Discipline: Effects of Schoolwide Free Meals”, z której wynika, że wprowadzenie bezpłatnych posiłków w szkołach spowodowało spadek liczby uczniów szkół podstawowych i gimnazjów zawieszanych za zachowanie niezgodne z regulaminem szkoły. Podobne badanie potwierdziło także, że obiady, które są darmowe i dla wszystkich (nie tylko dla najuboższych, by uniknąć stygmatyzacji) wpływają na lepsze oceny uczniów.

Ponadto Lewica postuluje także działania, które obiecał już każdy, a ciągle nie ma na tej płaszczyźnie konkretnych działań – podwyżki dla nauczycieli.

Praca według Lewicy

Kwestie pracy były bardzo szeroko omawiane na konwencji Lewicy. Zapowiedziano m.in. koniec umów śmieciowych, w ramach których jest zatrudnionych nawet 2,5 mln Polaków. Czy całkowita likwidacja elastycznych form zatrudnienia jest dobrym pomysłem? W mojej opinii nie. Można to ograniczać, ale likwidacja jest zbyt daleko idącym postulatem.

Ponadto zasugerowano 14 dni urlopu dla osób samozatrudnionych oraz 3500 zł brutto płacy minimalnej w budżetówce. Ponadto płaca ta byłaby corocznie waloryzowana. Dodatkowo świadczenie chorobowe miałoby być wypłacane w 100%, a nie jak obecnie w kwocie 80% wynagrodzenia.

Zwrócono również uwagę na problem tzw. gniazdowników. Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że 44% młodych Polaków w wieku 25-34 lata mieszka z rodzicami. Z tej przyczyny Lewica proponuje budowanie mieszkań na wynajem z niskim czynszem

Zobacz także: Co trzeci młody Polak mieszka z rodzicami

Klimat ważny dla Lewicy, ale to najgorsza część konwencji

Tutaj prawdopodobnie pojawi się najwięcej nieścisłości i kontrowersji. Przede wszystkim na konwencji nie odnotowałem, by choć raz powiedziano coś o elektrowni atomowej. Dużo natomiast mówiono o OZE i udziale tej energii w ogólnym zużyciu. Polskę porównano na tej płaszczyźnie m.in. do Szwecji i nie było to porównanie o pozytywnym wydźwięku. Lewica m.in. zapowiedziała neutralność klimatyczną do 2050 roku. Przy okazji wspomniała o elektrowni Bełchatów jako trucicielu. Oczywiście jest to manipulacja, bo o ile można powiedzieć, że Bełchatów to potężny emitent CO2, tak mówienie o truciu jest nieprawdą. Elektrownie mają bardzo skomplikowane filtry, które sprawiają, że dym z kominów jest relatywnie czysty.

Ponadto zapowiedziano przeznaczenie 8 mld złotych na mikroinstalacje OZE. Wspomniano także, że w Polsce zaledwie 40% gospodarstw domowych ma ogrzewanie z sieci ciepłowniczej. Dodatkowo miałoby zostać wymienione 3,5 mln tzw. kopciuchów.

Zobacz także: Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż Platformie wrócić do władzy [FELIETON]

Mówiono także o powiększeniu parków narodowych oraz stworzeniu nowych, a także o zwiększeniu znaczenia recyklingu opakowań. Bardzo wiele przedstawionych postulatów Lewicy to dobre postulaty z perspektywy sprawowania polityki społecznej. Nie wiadomo jednak skąd na to pieniądze. Gdyby mnie o to zapytano, powiedziałbym, że z progresji podatkowej, gdyż jest duże pole do popisu przy jej tworzeniu w naszym kraju. Robert Biedroń wspomniał jednak w niedzielnej Kawie na Ławę, że teraz nie ma zgody na podwyżki podatków. I z tego, co mi wiadomo, dotyczyło to jakichkolwiek podatków i dla kogokolwiek.

W związku z tym nie wiem jak to sfinansować. Niemniej jednak należy mieć na uwadze, że w przypadku Biedronia i Wiosny, to równie dobrze mogliby przejść do Koalicji Obywatelskiej i mało kto by to odnotował.

Konwencja Lewicy co ciekawe była pozbawiona kwestii ideologicznych. Podejrzewam, że jest to po prostu próba podpięcia się pod ustalenia z Polskiego Ładu. Na fali pomysłu rządu, Lewica uznała, że przedstawi swoje postulaty, zwłaszcza że dzięki niej zostało to przegłosowane w Parlamencie. Uwagę przywraca także grupa docelowa. Lewica mało co wspomniała o seniorach i zdecydowanie więcej uwagi poświęciła problemom młodych Polaków. Wydaje się to być dobrym pomysłem, gdyż najstarszego elektoratu praktycznie nie ma szans odebrać PiS-owi. Z tej przyczyny uznano, że lepszym pomysłem będzie kierowanie się do młodszych pokoleń.

Filip Lamański

Ulga Noworoczna Lewicy: ekonomiści nie zostawiają suchej nitki

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker