Polska

PKN ORLEN rozpoczyna największą od 20 lat inwestycję petrochemiczną w Europie

Koncern PKN ORLEN inwestuje w rozbudowę Kompleksu Olefin w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku. To największa inwestycja w Europie od początku tego wieku. Jest to kluczowy projekt w ramach strategicznego Programu Rozwoju Petrochemii. Produkcja ma być uruchomiona za 4 lata.

Wartość nowej inwestycji PKN ORLEN szacowana jest na 13,5 mld zł. Dzięki temu, jak twierdzi koncern, będzie to największa inwestycja petrochemiczna w Europie w tym wieku. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologi zastosowanych przy budowie kompleksu Olefin III efektywność energetyczna pozwoli na redukcję emisji CO2 o 30% na tonę produktu. Jest to kluczowa kwestia nie tylko z uwagi cen emisji CO2. Dzięki nowoczesnej technologii zwiększy się konkurencyjność Zakładu Produkcyjnego w Płocku.

Według założeń inwestycja ma się zakończyć na początku 2024 roku, a produkcja ma ruszyć rok później. Powierzchnia budowanego kompleksu to 41 ha, czyli tyle, co 57 boisk piłkarskich. Inwestycja przyczyni się do wzrostu EBITDA spółki o ok. 1 mld zł rocznie.

W zakładzie produkowane mają być wszelkie przedmioty użytku codzienniego – od środków czystości i artykułów higienicznych oraz medycznych po włókna syntetyczne używane do produkcji odzieży ochronnej. Będą tutaj powstawać części samochodowe, czy elementy do sprzętów AGD i urządzeń elektronicznych.

– To ważny moment dla PKN ORLEN i polskiej petrochemii. Robimy wielki krok w kierunku znaczącego zwiększenia segmentu petrochemicznego w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku, który po zakończeniu budowy Kompleksu Olefin III będzie jedynym z najnowocześniejszych w Europie. Dzięki tej inwestycji PKN ORLEN dołączy do grona czołowych producentów petrochemicznych na europejskim rynku. Zabezpieczy także w długiej perspektywie swoją konkurencyjność i zwiększy odporność na niesprzyjające mega-trendy na rynku paliw. Co ważne, ta inwestycja wpisuje się w połączenie Orlenu z Lotosem, który będzie dostawcą znacznego wolumenu nafty do Olefin. Petrochemia ma duży potencjał. Zamierzamy optymalnie go wykorzystać, odpowiadając na stale rosnące zapotrzebowanie na wysokomarżowe produkty petrochemiczne. Skorzystają na tym spółki z Grupy, nasi akcjonariusze i polska gospodarka, która stanie się jeszcze bardziej konkurencyjna – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Rozbudowa Kompleksu Olefin w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku, to także element szerszej strategii ORLEN2030, która zakłada, że PKN ORLEN osiągnie neutralność emisyjną do 2050 roku. Już w 2030 roku, spółka ograniczy emisję CO2 z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych o 20% i o 33% CO2/MWh z produkcji energii elektrycznej.

PKN ORLEN od trzech lat prowadzi największy proces inwestycyjny w historii spółki. Obejmuje on wszystkie obszary działalności od rafinerii, petrochemii przez energetykę, w tym odnawialną, aż po sprzedaż detaliczną. Dzięki temu wzmacnia swoją pozycję w Europie i na świecie, a także gwarantuje dynamiczny rozwój polskiej gospodarki oraz bezpieczeństwo energetyczne kraju. Inwestycja w rozbudowę Kompleksu Olefin to szansa na rozwój polskiej branży chemicznej i pewne źródło dostaw, szczególnie dla lokalnych odbiorców produktów petrochemicznych – mówił podczas konferencji prasowej Jacek Sasin, Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych.

Na inwestycji zyska nie tylko ORLEN, ale również Grupa LOTOS, która będzie dostarczać produkty naftowe do produkcji petrochemikaliów. Dzięki rozbudowie Kompleksu Olefin zyskają także okoliczni mieszkańcy. Prócz podatków (inwestycja petrochemiczna wygeneruje ich 160 mln zł), powstanie ok. 380 miejsc pracy. Gospodarka całego państwa zyska zaś dzięki zwiększeniu dostępności petrochemikaliów bazowych.

Decyzja Rady Nadzorczej umożliwia podpisanie umowy na rozbudowę Kompleksu Olefin III w formule EPCC z preferowanymi oferentami, czyli spółkami: Hyundai Engineering oraz Técnicas Reunidas. Ponadto utworzona została spółka celowa ORLEN Olefiny, która według planu będzie odpowiedzialna za realizację inwestycji.

– Jesteśmy dumni, że nasza oferta spotkała się z dużym zainteresowaniem PKN ORLEN. Realizacja projektu rozbudowy Kompleksu Olefin to dla nas duża szansa na zwiększenie obecności w krajach europejskich jako wykonawcy EPC na najwyższym światowym poziomie – podkreślał Chang Hag Kim, Prezes Hyundai Engineering.

– To dla nas satysfakcja, że mamy szansę uczestniczyć w realizacji tak ważnej inwestycji, która będzie kamieniem węgielnym dla petrochemicznego rozwoju PKN ORLEN. Angażując się w ten projekt utrzymamy swoją obecność w Polsce i potwierdzimy gotowość wsparcia PKN ORLEN w rozwoju przyszłych inwestycji – mówił Juan Lladó, Prezes Técnicas Reunidas.

Inwestycja PKN ORLEN w rozbudowę Kompleksu będzie pierwszą tego typu w Europie w ostatnich latach. Inne europejskie koncerny także dostrzegły potencjał w petrochemii bazowej i ogłosiły plany rozbudowy olefin. PKN ORLEN, dzięki efektywnej strategii przygotowania i kontraktacji projektu, wyprzedził jednak konkurencję o ponad 12 miesięcy. Tym samym jako pierwszy odpowie na deficyt produktów bazowych na rynku – informuje koncern.

Wzmocnienie pozycji na europejskim rynku

Dzięki inwestycji, PKN Orlen może zwiększyć swój udział w rynku petrochemicznym w Europie z 5% do 6,4%. Tym samym PKN ORLEN wzmocni pozycję lidera w Europie Środkowej i wejdzie do grona największych producentów petrochemii, takich jak: Dow, Sabic, Ineos czy BASF. 

Jak informuje firma, obecnie moce Krakera Parowego wynoszą 640 tys. ton. Projekt Olefiny III zakłada zwiększenie jego rzeczywistych mocy produkcyjnych do 1 040 tys. ton, czyli o ok. 60%. Całkowita produkcja petrochemikaliów, która obecnie w Grupie ORLEN wynosi przeszło 5 mln ton, wzrośnie o ponad 1 mln ton.

Realizacja inwestycji oznacza istotny krok w kierunku wzmocnienia segmentu petrochemicznego  Zakładu Produkcyjnego w Płocku. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na początek 2025 roku, wówczas docelowy udział przerobu ropy na produkty petrochemiczne w Płocku wzrośnie z 14 do 19%. To ważne w kontekście zmniejszającego się zapotrzebowania na produkty z rafinerii i spodziewanego do 2050 r. wzrostu aż o ok. 80% na wysokomarżowe petrochemikalia.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker