Polska

Spadek bezrobocia w kwietniu potwierdzony

Nie spełniły się czarne scenariusze dotyczące dwucyfrowego bezrobocia. Po wzroście do 6,5%, bezrobocie zaczęło spadać. Spadek bezrobocia w kwietniu wyniósł 0,1 pkt proc. 

Spadek bezrobocia w kwietniu wyniósł 0,1 pkt proc.

GUS potwierdził wstępne szacunki stopy bezrobocia rejestrowanego w kwietniu, która wyniosła 6,3%. To o 0,1 pp. mniej niż w marcu i o 0,2 pp. mniej niż w lutym. Jak wskazują analitycy banku Pekao, w maju bezrobocie również powinno spadać, a kwietniowy wynik jest bardzo dobry jak na restrykcje, które wprowadzono.

Zgodnie ze wst. szacunkiem stopa bezrobocia spadła w kwietniu o 0,1 pp. do 6,3%. Jak na miesiąc z istotnymi restrykcjami jest to dobry odczyt. Miesięczny spadek liczby bezrobotnych (25 tys.) niższy niż w przedpandemicznych latach. Czekamy na pozytywne efekty majowego luzowania – skomentowali na twitterze ekonomiści Pekao

Zobacz także: Bezrobocie w grudniu niższe od oczekiwań, ale będzie rosnąć

Spadki bezrobocia są naturalne w tych miesiącach. Jest to m.in. zasługa prac sezonowych czy popytu w gastronomii. Z uwagi na restrykcje i najzimniejszy kwiecień od 24 lat, to wynik ten można uznać za zadowalający. Zmiany liczby bezrobotnych w ostatnich latach pokazuje poniższy wykres analityków Pekao.

Jak z kolei wskazują eksperci z banku PKO – w maju możemy spodziewać się dużo lepszego wyniku. Będzie to nie tylko zasługa prac sezonowych w rolnictwie, ale także rosnącego popytu na pracę w sektorze HORECA (gastronomia i hotelarstwo). Jak zauważają ekonomiści PKO, stosunku do 13 kwietnia, liczba aktywnych ofert pracy w tym sektorze, zwiększyła się blisko 2,5-krotnie. Kolejne luzowania restrykcji mogą przynieść gwałtowny spadek bezrobocia w ciągu najbliższych miesięcy.

Warto pamiętać, że bezrobocie rejestrowane, to jedna z dwóch miar tego zjawiska w Polsce. Opiera się ona na danych z Urzędów Pracy, więc nie oddaje ona sytuacji na rynku pracy np. przez pominięcie osób pracujących na czarno, czy bezrobotnych, którzy nie zarejestrowali się w UP. Drugą miarą jest bezrobocie BAEL. Powstaje ono na podstawie anonimowych ankiet. Bezrobocie BAEL wynosi w Polsce 3,1% i jest to najniższy wynik w całej UE.

Radosław Ditrich

Bezrobocie w Polsce spada czwarty miesiąc z rzędu

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker