Polska

Nadwyżka w kasie państwa wyniosła ponad 9 mld złotych

Po maju budżet Polski jest w dobrej kondycji. Nadwyżka w kasie państwa wyniosła ponad 9 mld złotych. To świadczy o zdrowiu finansów publicznych – informuje premier.

Nadwyżka w kasie państwa pozytywnie zaskakuje

Podczas konferencji nt. „Polskiego Ładu”, premier Mateusz Morawiecki powiedział:

– Chcę dzisiaj stąd powiedzieć wcześniej niż zwykle to przedstawiamy o wynikach budżetu za maj. Za maj i za poprzednie miesiące łącznie pojawiła się nadwyżka ponad 9 mld . To świadczy o zdrowiu finansów publicznych – podsumował Morawiecki.

Szef rządu poinformował też, że w czerwcu i lipcu ruszą wielkie programy inwestycyjne. Mimo iż będą one wspierane ze środków europejskich, to będą “tak naprawdę zebrane w architekturze budżetu polskiego”

Zobacz także: Ustawa budżetowa na rok 2022 przegłosowana! Inflacja ma wynieść 3,3%

Według informacji Ministerstwa Finansów, po kwietniu br. budżet państwa miał nadwyżkę na poziomie 9,2 mld zł. Dla porównania na koniec marca budżet miał deficyt w wysokości 3,4 mld zł. Z kolei dwa pierwsze miesiące skończyły się z nadwyżką – po styczniu to było 6,6 mld zł, a po lutym 876 mln zł.

Po czterech miesiącach dochody budżetu wyniosły ok. 147,1 mld zł, a wydatki ok. 137,9 mld zł. W całym 2021 zaplanowano dochody na poziomie 404,4 mld zł, a wydatki 486,7 mld zł. To z kolei oznacza, że maksymalny deficyt wynosi 82,3 mld zł. W ciągu pierwszych 4 miesięcy zrealizowano 36,4% rocznego planu pod względem dochodów i 28,3% planu pod względem wydatków.

Dla porównania ustawa budżetowa zakładała limit deficytu w 2020 na poziomie 109,3 mld zł, a ostateczny wynik był o ok. 25 mld zł niższy. Jest bardzo prawdopodobne, że i tegoroczny deficyt znajdzie się dużo poniżej limitu. W tegorocznej ustawie budżetowej zapisana została prognoza wzrostu PKB na poziomie 4%, a już teraz analitycy największych banków w Polsce sugerują, że wzrost będzie wyższy niż 5%, a Piotr Bujak, główny ekonomista PKO, nie wyklucza, że wzrost może osiągnąć 6%.

–  Realny wzrost PKB w tym roku aż o 6%? Nie można tego wykluczyć, biorąc pod uwagę jak ładnie odbijają inwestycje firm – komentuje ekonomista.

Deficyt budżetowy Polski w 2022 roku będzie większy, niż zapowiadano

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker