Polska

Imigranci w Polsce są bardziej pracowici od Polaków

Imigranci w Polsce są bardziej pracowici od Polaków. Nasz kraj należy do kilku państw, gdzie stopa zatrudnienia wśród imigrantów spoza UE jest wyższa od stopy zatrudnienia u autochtonów. Dodatkowo różnica na korzyść obcokrajowców jest w naszym kraju największa w całej UE.

Imigranci w Polsce są bardziej pracowici od Polaków

Eurostat opublikował najnowsze dane dotyczące stopy zatrudnienia w państwach członkowskich. Tym, co przykuwa uwagę, jest bardzo wysokie zatrudnienie wśród emigrantów w Polsce. Nasz kraj obok Litwy i Czech odnotował w zeszłym roku najlepsze wyniki. Najnowsze dane dla Rumunii pochodzą z 2018 roku. Omawiane statystyki prezentuje poniższa mapa autorstwa Eurostatu.

 

Zobacz także: Ukraińscy imigranci czynią Polaków bogatszymi

Pracowity jak Ukrainiec

Jest to o tyle zaskakująca informacja, że pod względem zatrudnienia wśród autochtonów nasz kraj zajmuje dalszą pozycję. Stopa zatrudnienia wśród Polaków w wieku 20-64 lata wynosi 73,5% i jest niższa niż u imigrantów z innych państw Unii Europejskiej (77,6%) jak i wśród imigrantów spoza UE (78,2%). I pod tym względem jesteśmy naprawdę niezwykli, ponieważ tylko w Polsce i Litwie to imigranci spoza UE są grupą z największą stopą zatrudnienia. W kilku państwach najbardziej aktywni zawodowo są imigranci z UE, ale przeważnie to obywatele danego państwa mogą poszczycić się największym odsetkiem pracujących.

Zobacz także: Historia rynku pracy III RP na wykresach

Jedynie w czterech państwach, imigranci spoza UE pracują częściej niż rodowici obywatele. Są to kolejno: Polska (+4,7 pp.), Litwa (+3,4 pp.), Czechy (+2,8 pp.) i Słowenia (0,4 pp.). Co łączy te państwa? Przede wszystkim przyjmowanie głównie imigrantów zarobkowych ze wschodu, a nie uchodźców z Afryki. Uchodźcy mają często problem z asymilacją i znalezieniem pracy w swoich nowych krajach. Wniosek jest jeden – imigranci ze wschodu Europy to bardzo cenni imigranci.

Regiony z największym zatrudnieniem

Jeżeli chodzi o zatrudnienie wśród imigrantów z innych państw UE, to największe odnotowano w holenderskiej prowincji Flevoland (92,9%). Następne pozycje zajmują Region Centrum w Portugalii (92,6%) i Malta (91,4%). Na czwartej i piątej pozycji znalazły się Makroregion Województwo mazowieckie (90,2%) oraz Warszawski Stołeczny (90,2%).

Pod względem zatrudnienia imigrantów spoza UE, całe podium należy do naszego południowego sąsiada. Regiony z największą stopą zatrudnienia, to kolejno: Strední Morava (94,7%), Jihozápad (90,1%) i Severozápad (89,9%). Na czwartej pozycji z wynikiem 89,3% znalazło się województwo zachodniopomorskie.

Najbardziej pracowici obywatele w UE to mieszkańcy fińskich wysp Alandzkich (86,3%) oraz Niemcy z Górnej Bawarii (85,8%) i Górnej Frankonii (85,7%). Wśród polskich regionów najwyższe miejsce zajął Warszawski Stołeczny (81,6%).

Warto jednak zaznaczyć, że dane dla zatrudnienia wśród emigrantów w polskich regionach są oznaczone literką „u”, co oznacza, że statystycy z Eurostatu mają wątpliwości co to ich wiarygodności (low reliability).

Radosław Ditrich

Imigranci są bardziej pracowici od nas

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker