Polska

Imigranci w Polsce są bardziej pracowici od Polaków

Imigranci w Polsce są bardziej pracowici od Polaków. Nasz kraj należy do kilku państw, gdzie stopa zatrudnienia wśród imigrantów spoza UE jest wyższa od stopy zatrudnienia u autochtonów. Dodatkowo różnica na korzyść obcokrajowców jest w naszym kraju największa w całej UE.

Imigranci w Polsce są bardziej pracowici od Polaków

Eurostat opublikował najnowsze dane dotyczące stopy zatrudnienia w państwach członkowskich. Tym, co przykuwa uwagę, jest bardzo wysokie zatrudnienie wśród emigrantów w Polsce. Nasz kraj obok Litwy i Czech odnotował w zeszłym roku najlepsze wyniki. Najnowsze dane dla Rumunii pochodzą z 2018 roku. Omawiane statystyki prezentuje poniższa mapa autorstwa Eurostatu.

 

Zobacz także: Ukraińscy imigranci czynią Polaków bogatszymi

Pracowity jak Ukrainiec

Jest to o tyle zaskakująca informacja, że pod względem zatrudnienia wśród autochtonów nasz kraj zajmuje dalszą pozycję. Stopa zatrudnienia wśród Polaków w wieku 20-64 lata wynosi 73,5% i jest niższa niż u imigrantów z innych państw Unii Europejskiej (77,6%) jak i wśród imigrantów spoza UE (78,2%). I pod tym względem jesteśmy naprawdę niezwykli, ponieważ tylko w Polsce i Litwie to imigranci spoza UE są grupą z największą stopą zatrudnienia. W kilku państwach najbardziej aktywni zawodowo są imigranci z UE, ale przeważnie to obywatele danego państwa mogą poszczycić się największym odsetkiem pracujących.

Zobacz także: Historia rynku pracy III RP na wykresach

Jedynie w czterech państwach, imigranci spoza UE pracują częściej niż rodowici obywatele. Są to kolejno: Polska (+4,7 pp.), Litwa (+3,4 pp.), Czechy (+2,8 pp.) i Słowenia (0,4 pp.). Co łączy te państwa? Przede wszystkim przyjmowanie głównie imigrantów zarobkowych ze wschodu, a nie uchodźców z Afryki. Uchodźcy mają często problem z asymilacją i znalezieniem pracy w swoich nowych krajach. Wniosek jest jeden – imigranci ze wschodu Europy to bardzo cenni imigranci.

Regiony z największym zatrudnieniem

Jeżeli chodzi o zatrudnienie wśród imigrantów z innych państw UE, to największe odnotowano w holenderskiej prowincji Flevoland (92,9%). Następne pozycje zajmują Region Centrum w Portugalii (92,6%) i Malta (91,4%). Na czwartej i piątej pozycji znalazły się Makroregion Województwo mazowieckie (90,2%) oraz Warszawski Stołeczny (90,2%).

Pod względem zatrudnienia imigrantów spoza UE, całe podium należy do naszego południowego sąsiada. Regiony z największą stopą zatrudnienia, to kolejno: Strední Morava (94,7%), Jihozápad (90,1%) i Severozápad (89,9%). Na czwartej pozycji z wynikiem 89,3% znalazło się województwo zachodniopomorskie.

Najbardziej pracowici obywatele w UE to mieszkańcy fińskich wysp Alandzkich (86,3%) oraz Niemcy z Górnej Bawarii (85,8%) i Górnej Frankonii (85,7%). Wśród polskich regionów najwyższe miejsce zajął Warszawski Stołeczny (81,6%).

Warto jednak zaznaczyć, że dane dla zatrudnienia wśród emigrantów w polskich regionach są oznaczone literką „u”, co oznacza, że statystycy z Eurostatu mają wątpliwości co to ich wiarygodności (low reliability).

Radosław Ditrich

Imigranci są bardziej pracowici od nas

Polecane artykuły

Back to top button