Polska

Narodowi czempioni, a budowanie innowacyjności polskiej gospodarki

Najbliższe lata przyniosą Polsce szereg wyzwań. Jednym z kluczowych zagadnień, z którymi trzeba będzie się zmierzyć, jest kwestia podniesienia innowacyjności naszej gospodarki. Co warto zaznaczyć, bardzo ważną rolę w budowaniu takiej gospodarki mają do odegrania narodowi czempioni.

Narodowi czempioni, a budowanie innowacyjności polskiej gospodarki

Polska niewątpliwie ma potencjał i możliwości rozwojowe. Mamy wykształcone społeczeństwo, dysponujmy znakomitym położeniem geograficznym (które w końcu jest dla nas szansą, a nie zagrożeniem) z coraz lepszą infrastrukturą komunikacyjną. Aby wykorzystać te atuty, musimy jednak poszukiwać trwałych przewag konkurencyjnych, których źródłem są m.in. innowacje. Ważne, aby polskie firmy, w których akumulowany jest narodowy kapitał, zwiększały swoje możliwości, dostarczając na rynek produkty najwyższej jakości. W ten sposób możemy osiągnąć wzrost płac i wejść na ścieżkę zdrowego wzrostu gospodarczego, opartego na inwestycjach w najnowsze technologie. To może i powinna być także siła naszego eksportu.

Bardzo ważną rolę w budowaniu takiej gospodarki mają do odegrania narodowi czempioni, czyli spółki z udziałem Skarbu Państwa o odpowiedniej skali i możliwościach. Możliwości te powinny być wykorzystywane dla dobra wspólnego. Wkład czempionów w budowanie silnej gospodarki może znaleźć odzwierciedlenie m.in. we wspieraniu ekosystemu sprzyjającego innowacyjności. Spółki te bowiem mogą generować popyt na usługi i towary z jednej strony zaspokajający ich potrzeb, z drugiej zaś pobudzający kooperantów do rozwoju oferty produktowej. Mogą także pełnić rolę tzw. smart money, czyli podmiotów wspierających startupy nie tylko poprzez wejście kapitałowe, ale także służąc im wsparciem w takich obszarach jak zarządzanie czy pozyskiwanie klientów. Wiemy, że takie działania już mają miejsce. Pytanie, czy w wystarczającej skali?

Zobacz także: Kraje UE są za mało innowacyjne. Wózek ciągną głównie Niemcy i Szwedzi

Chodzi zatem o to, aby budować symbiotyczny system, w którym kooperacja i realizacja wspólnych przedsięwzięć mogą służyć wzmocnieniu dużych polskich firm i jednocześnie przyczynić się do wzrostu tych mniejszych. Całościowo zaś pożytek odniesie z tego polska gospodarka, wciąż przecież doganiająca najbogatszych. Efektem powinien być wzrost konkurencyjności naszego kraju oraz wyższe wynagrodzenia pracowników. Sprawa ta, w kontekście ekonomicznych skutków pandemii COVID-19 oraz wartych wiele miliardów planów rozwojowych (Krajowy Plan Odbudowy, Nowy Polski Ład), nabiera szczególnego znaczenia.

Stąd redakcja „Forum Polskiej Gospodarki” w ramach cyklu Gospodarka – inwestycje – innowacje. Wyzwania dla Polski na najbliższą dekadę zaprasza na Forum Innowacji – stacjonarne wydarzenie, które odbędzie się 14 czerwca w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie. Zapraszamy do uczestnictwa zarówno na żywo (kto może), jak i w formacie online (całość będzie transmitowana na żywo na fpg24.pl portalu oraz w mediach społecznościowych portalu – na Facebooku i kanale YT). Liczymy, że wydarzenie będzie owocnym wkładem intelektualnym i przełoży się na pożyteczne praktyczne rozwiązania.

Plan FORUM INNOWACJI:

Godz. 10.30-11.50
DEBATA I „Rola narodowych czempionów w budowaniu innowacyjności polskiej gospodarki”
uczestnicy:
– Zdzisław Sokal – doradca Prezydenta RP
– Piotr Palutkiewicz – wiceprezes Warsaw Enterprise Institute
– Maciej Makuszewski – dyrektor Biura Strategii Totalizatora Sportowego
– Piotr Hofman – prezes Grupy Inwest

Godz. 11.50-12.30
PRZERWA KAWOWA

Godz. 12.30-13.50
DEBATA II „Czy Polska ma szansę stać się europejskim centrum FinTech”
uczestnicy:
– Witold Wiliński – prezes GPW Tech. SA,
– Włodzimierz Kiciński – wiceprezes Związku Banków Polskich
– Bartosz Tomczyk – przewodniczący Rady Nadzorczej polskiego fintechu Provema
– Kamil Goral – główny ekonomista „Forum Polskiej Gospodarki”

Obserwator Gospodarczy jest partnerem medialnym spotkania.

Krzysztof Budka

By być na bieżąco, zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/982881042476184

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker