Europa

Liczba urodzeń w Hiszpanii jest najmniejsza w historii pomiarów

Pandemia COVID-19 pogłębia kryzys demograficzny wielu państw. Jak informuje hiszpański Krajowy Urząd Statystyczny (INE), liczba urodzeń w Hiszpanii była najniższa od 1941 roku, czyli od początku prowadzenia pomiarów. Tak duży spadek to zasługa pandemii koronawirusa.

Liczba urodzeń w Hiszpanii jest najniższa od 1941 roku

Pandemia COVID-19 zachwiała całą Europą, niszcząc gospodarki i pogarszając sytuację na rynku pracy. Hiszpania należy do najsilniej dotkniętych kryzysem regionów świata. Według szacunków INE, w grudniu 2020 roku urodziło się zaledwie 23,2 tys. dzieci. Oznacza to, że liczba urodzeń znalazła się na najniższym historycznym poziomie. Tak mało urodzeń nie zanotowano nigdy wcześniej, a statystyki prowadzone są od czasów II WŚ (od 1941 roku).

Jak wskazują autorzy raportu, w grudniu urodziło się aż o 20,4% mniej dzieci niż w analogicznym miesiącu rok wcześniej. Podobny spadek zaliczono też w styczniu tego roku. Z szacunków hiszpańskich statystyków wynika, że spadek zanotowano także w pierwszych czterech miesiącach tego roku. Na świat przyszło 105 tys. dzieci, czyli o 6% mniej niż w analogicznym okresie 2020 roku.

Sytuacja ta nie jest jednak wyjątkiem. Brytyjski Telegram zwrócił uwagę, że podobne spadki zanotowano także w innych państwach. Poniższy wykres przedstawia wpływ pandemii na liczbę urodzeń w Hiszpanii i Francji.

Liczba urodzeń Hiszpania, Liczba urodzeń Francja

Źródło: Telegraph

Zobacz także: Duży spadek liczby urodzeń w Europie

Jak z kolei informuje Dziennik Gazeta Prawna, w styczniu tego roku zanotowaliśmy w Polsce spadek urodzeń o 18% r/r. W pierwszym miesiącu tego roku liczba nowo narodzonych Polaków wyniosła 27,2 tys. – to o 6 tysięcy mniej niż w styczniu rok temu. Z perspektywy rocznej dynamiki to najgorszy wynik od 2011 roku.

Obniżenie dzietności jest normalnym zjawiskiem w czasie kryzysów

Obniżenie dzietności jest normalnym zjawiskiem w czasie kryzysów. Utrata pracy nie ułatwia podjęcia decyzji o spłodzeniu dziecka, a liczba urodzeń się zmniejsza. Pandemia była dodatkowo czasem wyjątkowej niepewności o przyszłość, co z pewnością nie wpłynęło pozytywnie na liczbę dzieci. Zależność bezrobocia wśród młodych i współczynnika dzietności w Polsce przedstawia poniższy wykres. Widoczna jest tutaj silna korelacja niskiego bezrobocia z wysokim współczynnikiem dzietności.

Po upadku komunizmu demografia Rosji się załamała

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker