Komentarze I Analizy

Wykresy tygodnia [7-13 czerwca]

W tym tygodniu prezentowaliśmy kilka ciekawych wykresów. Mogliście przeoczyć niektóre nasze artykuły, więc postanowiłem zestawić te moim zdaniem najciekawsze w jednym miejscu.

W ciągu ostatnich 7 dni dotarło do nas sporo ciekawych danych. Poznaliśmy dane nt. długości powrotu gospodarek OECD do poziomu sprzed pandemii, inflacji w USA, długu Polski na tle innych państw czy sytuacji polskich firm w maju.

Pandemia Covid-19 cofnęła Włochów o 25 lat. Nas o rok

Recesja związana z pandemią COVID-19 obniżyła włoskie PKB per capita do najniższego poziomu od 1995 roku. Dla porównania Polskę cofnęła jedynie o rok. Jeżeli chodzi o tempo odzyskiwania dawnego poziomu, to Polska wyrobi się już na jesień. Będą jednak kraje, które będą musiały poczekać jeszcze wiele lat.

Ceny frachtu skoczyły w rok o 300%

Pandemia COVID-19 doprowadziła do czegoś, czego nie spodziewali się żadni ekonomiści. Zaczęło brakować kontenerów. Wraz z ich mniejszą dostępnością, zwiększyła się ich cena. W ciągu roku podrożały one blisko 3-krotnie.

Polski eksport pokazał siłę w czasie pandemii COVID-19

W czasie pandemii COVID-19 nasz eksport był siłą napędową naszej gospodarki. Osiągnął on rekordowe wyniki i poradził sobie dużo lepiej niż eksport innych państw OECD. Biorąc pod uwagę eksport towarów jak i usług, plasujemy się w ścisłej czołówce.

Nie zawsze większy dług publiczny znaczy, że jest gorzej [FELIETON]

Zadłużenie polskich firm należy do najmniejszych wśród wszystkich państw OECD. Mniej zadłużone firmy od Polski posiada jedynie 6 państw, a w tym tylko jedno europejskie. To między innymi dzięki przenoszeniu długu do sfery finansów publicznych, dług prywatny jest tak mały.

Co trzeci wyborca PISu chciałby, aby wszyscy zarabiali na podobnym poziomie

Biorących udział w badaniu spytano, w jaki sposób powinno rozwijać się państwo. W taki sposób, aby ludzie bogacili się dzięki swojej pracy, aby wszyscy zarabiali na podobnym poziomie, czy żeby ludzie bogacili się dzięki dodatkom socjalnym.

Blisko 2/3 Polaków (65%) uważa, że ludzie powinni bogacić się dzięki swojej pracy. Co trzeci (30%) jest zdania, że wszyscy powinni zarabiać na podobnym poziomie, a 5% opowiedziało się za tym, aby ludzie bogacili się dzięki wsparciu państwa.

Biorąc pod uwagę elektoraty poszczególnych partii, widać silny podział na opozycję i zwolenników rządu. Wśród opozycji pierwszy pogląd zdobył 80% poparcia (80% dla KO i PL2050 oraz 78% dla wyborców lewicy), a u sympatyków rządu, jedynie 60% najbardziej zgodziło się z tą opcją. Co trzeci wyborca PIS uważa, że gospodarka powinna rozwijać się tak, aby wszyscy zarabiali na podobnym poziomie.

Upadek Związku Radzieckiego był wspaniałym wydarzeniem dla klimatu

Jak wynika z analizy zamieszczonej w najnowszym tygodniku PIE, upadek Związku Radzieckiego miał pozytywny wpływ nie tylko na bezpieczeństwo międzynarodowe czy gospodarkę, ale zyskał także klimat.  Spadek wyniósł 2 Gt CO2, a globalne emisje w 1990 były na poziomie ok. 23 Gt CO2 (dziś to prawie 40 Gt CO2).

Polacy ruszyli do hoteli i restauracji. Wydatki wystrzeliły

Wydatki w restauracjach nie tylko przebiły wiosenny trend, ale poszybowały do nawet dwukrotnie wyższych wartości niż w analogicznym okresie w 2019 i 2020. Tak silne odbicie jest dobrym znakiem dla restauracji oraz rynku pracy, który będzie teraz potrzebował nowych rąk do pracy, co powinno przełożyć się na dalsze spadki stopy bezrobocia, która jest obecnie najniższa w całej UE.

Znaczny wzrost nowych zamówień w polskich firmach

Dane z badań firm wskazują, że sytuacja gospodarcza się poprawiła. Nastąpił wzrost liczby nowych zamówień i firmy twierdzące, że mają ich coraz więcej, po raz pierwszy w tym roku były bardziej liczebne od firm mówiących o spadku.

Mimo pandemii liczba cudzoziemców w Polsce rośnie. Jakby przybyło Opole pełne Ukraińców

Pandemii nie udało się przerwać napływu nowych imigrantów zarobkowych do Polski. Ich liczba urosła.

Inflacja w USA może być za miesiąc najwyższa od 31 lat

Zarówno w kwietniu jak i w maju przebiła ona konsensus rynkowy (3,7% w kwietniu i 4,7% w maju). Co więcej – będzie ona nadal rosnąć. Według prognoz ekonomistów Trading Economics (które w kwietniu i maju okazały się zaniżone), inflacja wyniesie w czerwcu 5,7%. Jeżeli prognoza okaże się celna, to będzie to najwyższy odczyt od listopada 1990 roku. Oznacza to, że inflacja może być najwyższa od czasów I Wojny w Zatoce Perskiej czy upadku ZSRR. 

Sprzedaż smartfonów Huawei szoruje po dnie. Sankcje USA okazały się skuteczne

Amerykańskie sankcje pogrążyły chińskiego producenta smartfonów. Jeszcze w drugim kwartale zeszłego roku Huawei był globalnym liderem. Dziś odpowiada za jedynie 4% sprzedaży.

Radosław Ditrich

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker