Polska

Polski przemysł kosmiczny coraz prężniej się rozwija

W Polsce w Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego zrzeszonych jest około 60 firm, które sukcesywnie rosną w siłę. Firmy te realizują zlecenia zarówno dla Europejskiej Agencji Kosmicznej jak i dużych zagranicznych koncernów. Oznacza to, że polski przemysł kosmiczny radzi sobie coraz lepiej.

Polski przemysł kosmiczny rozwija się w  szybkim tempie

Rynek kosmiczny rośnie w bardzo szybkim tempie. Coraz więcej się mówi, że flotylle satelitów są niedaleką przyszłością. Mateusz Wolski, Prezes PIAP Space podaje, że kwestią czasu jest, kiedy pojedynczy operator komunikacyjny będzie dysponował grupą od 800 do 1200 satelitów. Warto dodać, że obecnie jest to od kilkunastu do kilkudziesięciu sztuk. W wyniku tak drastycznych zmian na orbicie konieczne będą nowe podmioty, które będą mogły naprawiać i modernizować te satelity. To właśnie w tym miejscu upatruje się największych szans dla polskich firm działających w branży kosmicznej.

Dodatkową szansą będzie kolejny wyścig kosmiczny. Tym razem między USA i Chinami. Obie nacje zakomunikowały, że planują wylądować na Księżycu. Do tego należy wspomnieć o ambitnych planach Elona Muska z kolonizacją Marsa. Coraz popularniejsza staje się także turystyka kosmiczna, która będzie nabierała na znaczeniu. To wszystko sprawia, że rynek kosmiczny będzie rósł w szybkim tempie, a w konsekwencji będzie potrzebował odpowiednich dostawców podzespołów. Takimi dostawcami mogą być polskie firmy, które jeszcze nie umieją budować całych statków kosmicznych, jednak są ekspertami w budowie małych komponentów. Przykładem może być słynny Kret wyprodukowany dla NASA przez warszawską firmę Astronika. Kret uczestniczył w misji na Marsa, gdzie służył jako młoteczek do wbijania się w grunt, co miało pozwolić badać aktywność marsjańskiego jądra.   

Zobacz także: Podbój kosmosu przyniósł niespotykany dotychczas rozwój technologii

Inną polską firmą działającą w branży kosmicznej jest pochodząca z Gliwic – KP Labs. KP Labs obecnie buduje m.in. swoje centrum badawczo-rozwojowe oraz centrum kontroli misji. W centrum będą budowane, testowane  i integrowane elementy lotnych satelitów, a także kontrolowane misje kosmiczne. W skrócie, KP Labs szuka swojej szansy właśnie w budowie komponentów dla większych graczy.

KP Labs, to spółka założona w 2016 roku przez grupę inżynierów i naukowców z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, którzy dostrzegli nadchodzący potencjał biznesowy w zastosowaniu algorytmów uczenia maszynowego w nowych technologiach. Spółka szybko stała się ekspertem i innowatorem na rynku wdrażania sztucznej inteligencji (AI) oraz systemów autonomicznych, mających zastosowanie przede wszystkim przy obserwacji Ziemi i w branży kosmicznej.

Głównym projektem KP Labs jest Intuition-1 tj. innowacyjny system hiperspektralny do obserwacji Ziemi (HyperCam) składający się z komputera pokładowego i systemów optycznych możliwych do instalacji w małych satelitach. System ten wykorzystuje nowe algorytmy segmentacji i klasyfikacji obrazów satelitarnych oparte na głębokich sieciach neuronowych.

Zobacz także: Amerykanie przyspieszają lot na Księżyc. Rozpoczęła się druga część Gwiezdnych Wojen

Kolejnym projektem KP Labs jest Antylopa tj. inteligentny komputer pokładowy dla nano- i mikrosatelitów o podwyższonym współczynniku niezawodności i zwiększonej mocy obliczeniowej. Jego zadaniem jest zwiększenie autonomii statków kosmicznych poprzez samodiagnostykę satelity na orbicie. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu algorytmów uczenia maszynowego. Ich zadaniem będzie detekcja anomalii w danych telemetrycznych.

W roku 2019 spółka rozpoczęła budowę własnego, centrum badawczo-rozwojowego w dziedzinie elektroniki i technik kosmicznych. To w nim będą budowane, testowane i integrowane elementy lotnych satelitów. Z centrum będą także kontrolowane misje kosmiczne. Firma na budowę centrum otrzymała 5 mln złotych pożyczki od Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

– Dzięki pożyczce od ARP, nasza firma będzie mogła przyspieszyć pracę nad dokończeniem budowy nowego centrum badawczo-rozwojowego. Na początku 2022 roku, w Gliwicach zostanie oddany do użytkowania nowoczesny budynek o trzech kondygnacjach i łącznej powierzchni ok. 2374 m2 będący nową siedzibą KP Labs. Nowa siedziba i zakupiony sprzęt pozwolą nam angażować się w jeszcze bardziej ambitne projekty, do których będziemy wykorzystywać między innymi nowo powstałe laboratoria elektroniczne, mechaniczne, EMC, optyczne, cleanroom i inne – powiedział Krzysztof Pacan, Prezes Zarządu KP Labs.

Komercyjny lot w kosmos – Branson konkurencją Bezosa i Muska

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker