Finanse

Ceny w Unii Europejskiej: Polska wśród najtańszych państw

Czy ceny w Unii Europejskiej są wysokie? Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu, są one na terenie Europy bardzo zróżnicowane.

Czy ceny w Unii Europejskiej są wysokie?

Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu, ceny w Europie są bardzo zróżnicowane. W najdroższych krajach UE są one blisko 3-razy wyższe niż w najtańszych państwach członkowskich.

Wysokie ceny to przede wszystkim domena bogatej północy. Najwyższy poziom cen w całej Unii Europejskiej odnotowano w Danii (aż 141% średniej unijnej), następnie Irlandia i Luksemburg (po 136%), Szwecja (130%) i Finlandia (126%). U naszych sąsiadów zza Odry ten współczynnik wyniósł 108%. Najdrożej spośród wszystkich państw jest w Szwajcarii (która nie należy do UE), gdzie ceny stanowią 170% wyższe od unijnej średniej.

Gdzie jest tanio? Przede wszystkim za żelazną kurtyną. Wśród państw, które nie były bloku komunistycznym, ceny niższe od średniej były jedynie w Portugalii, Hiszpanii i Grecji. Najniższe ceny zanotowano w Rumunii (55%), Bułgarii (56%) i w Polsce (58%). Oznacza to, że za te same produkty płacimy średnio o 42% mniej niż przeciętny mieszkaniec UE. Najniższy poziom cen w Europie zanotowano w Macedonii, gdzie trzeba płacić 50% unijnej średniej oraz w Turcji, gdzie ceny stanowią jedynie 38% przeciętnego unijnego poziomu.

Zobacz także: Ceny gazu w Europie rosną. Belgia wprowadza dopłaty do rachunków

Najwyższe różnice między dwoma sąsiednimi państwami członkowskimi UE występują na granicy węgiersko-austriackiej. Austriacy płacą blisko 2-razy więcej od ich wschodnich sąsiadów (Austria 115%, Węgry 62%).

Ceny  w Polsce (w stosunku do średniej) spadły

Co ciekawe, ceny  w Polsce (w stosunku do średniej) spadły. Tak – choć może to brzmieć zaskakująco, to jeszcze w 2019 nasze ceny stanowiły 60,1% średniej, a w zeszłym roku było to 57,8%.

W 2020 roku poziom cen restauracji i hoteli w najdroższym kraju był trzykrotnie wyższy niż w najtańszym. Poziom wahał się od 46% średniej UE w Bułgarii, 53% w Rumunii i 56% na Węgrzech, do 154% w Danii, 138% w Szwecji 131 % w Finlandii.

Alkohol i tytoń zajęły drugie miejsce pod względem różnicy poziomów cen, z najniższymi poziomami cen zarejestrowanymi w Bułgarii (61%), na Węgrzech (69%) i Polsce (70%), a najwyższym w Irlandii (187% średniej UE), Finlandii (158%), Szwecji (136%) i Francji (133%). Ta duża różnica cen wynika głównie z różnic w opodatkowaniu tych produktów między państwami członkowskimi.

Żywność i napoje bezalkoholowe były najtańsze w Rumunii (66% średniej UE) i Polsce (68%), a najdroższe w Danii (129% średniej), Luksemburgu (126%) i Austrii (125% ).

Odzież to grupa produktów, w których ceny różniły się mniej w poszczególnych państwach członkowskich, od 73% średniej na Węgrzech do 130% w Danii. Sprzęt transportu osobistego również odnotował mniejsze zróżnicowanie cen pomiędzy państwami członkowskimi, przy czym Polska (80% średniej UE) jest najtańsza, a Dania (137%), najdroższa. Różnice cenowe były również ograniczone w przypadku elektroniki użytkowej, od 87% średniej w Polsce do 112% w Holandii i na Malcie.

Ceny najmu w Europie rosną w zawrotnym tempie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker