Europa

Czy w Polsce jest drogo? Sprawdzamy ceny w Europie

Dzięki danym Eurostatu możemy porównać ceny różnych dóbr i usług w różnych krajach Unii Europejskiej. Czy w Polsce jest drogo?

Czy w Polsce jest drogo?

Eurostat opublikował najnowsze dane nt. cen w Unii Europejskiej. Podzielił on je na 10 kategorii – jedzenie, alkohol i papierosy, odzież i obuwie, koszty mieszkań, wyposażenie domu, sprzęt do transportu osobistego, usługi transportowe, komunikacja, rekreacji i kultura oraz restauracje i hotele.

We wszystkich kategoriach ceny w Polsce są niższe niż unijna średnia. Nie jest to jednak nic zaskakującego – w krajach bogatych ceny są zwykle wyższe. Wynika to z większych kosztów pracy oraz wyższych podatków. Dlatego najdroższe są zwykle te najbogatsze państwa. 

Zobacz także: Ceny w Unii Europejskiej: Polska wśród najtańszych państw

Żywność – taniej tylko w Rumunii

Jedzenie jest kategorią, na którą chyba najczęściej narzekają Polacy. Ceny owoców, warzyw czy chleba drożeją od lat. Czy są one wysokie? Okazuje się, że na tle UE są one bardzo niskie. Polacy płacą jedynie 66,9% tego co przeciętny mieszkaniec Unii. Taniej jest jedynie w Rumunii, gdzie za żywność płaci się 65,3% średniej unijnej. Następne miejsca zajmuje Bułgaria (79,6%), Węgry (80,2%), Litwa (81,8%) i Czechy (83,8%). Najwyższe ceny notowane są w Danii (128,9%), Luksemburgu (126,7%), Austrii (126%) i Szwecji (121,3%).

Czy w Polsce jest drogo? Alkohol i papierosy są w Polsce bardzo tanie

Za alkohol i papierosy musimy płacić jedynie 69,9% przeciętnej ceny. Biorąc pod uwagę skalę alkoholizmu w naszym kraju, jest to dość niewielka cena. Mniej płacą jedynie na Węgrzech (69,4%) i w Bułgarii (60,8%). Piwolubni Czesi muszą płacić 79,3% średniej. Najdrożej jest w Irlandii, gdzie ceny używek sięgają 186,9%. Na drugim miejscu z wynikiem 158% znalazła się Finlandia. Tak duża rozbieżność to zasługa dużego opodatkowania w tych krajach.

Ceny odzieży są dość wyrównane

Ceny ubrań i butów w UE nie mają tak dużych różnic jak inne dobra. Najtaniej jest w Bułgarii, gdzie trzeba płacić 75,6% średniej. Najdrożej w Danii – 130,9%. W Polsce za te dobra trzeba płacić 84,3%, co biorąc pod uwagę nasze PKB per capita (ok 75% średniej unijnej), jest dość wysoką ceną. Taniej niż nad Wisłą jedynie w Rumunii, na Węgrzech i wspomnianej Bułgarii. Najwyższe ceny w Skandynawii – za Danią plasują się kolejno Szwecja (124,5%) i Finlandia (118%).

Koszty mieszkania w Polsce

Czy prąd, woda, kanalizacja i czynsz należą w Polsce do najtańszych w całej UE. Taniej jest jedynie w Bułgarii, gdzie ceny wynoszą 37,8%. W naszym kraju musimy płacić jedynie 38,4%, co oznacza, że nie płacimy nawet połowy tego co przeciętny Europejczyk. Nawet uboższa Rumunia ma wyższe koszty (42,7%), nie wspominając już o np. Czechach (72%). Najdrożej jest w Irlandii, gdzie ceny wynoszą 177,7% średniej. Następne miejsca zajmują Luksemburg (170,1%) i Dania (160,7%).

Za wyposażenie domu musimy płacić o ¼ mniej niż przeciętny Europejczyk (75,7%). Taniej jest w trzech krajach – na Węgrzech (75,7%), w Rumunii (72,6%) i Bułgarii (55,2%). Najwyższe ceny odnotowano w Luksemburgu (129,4%), na Malcie (117,5%) oraz w Danii (112,2%).

Koszty transportu w Polsce

Jeżeli chodzi o ceny indywidualnego transportu (rowery, motocykle, samochody, paliwo, naprawa), to Polska może się poszczycić najniższymi w całej UE. Płacimy za te dobra i usługi 80,2% unijnej średniej. Nieco więcej trzeba zapłacić na Węgrzech (81,7%) i Słowacji (82,2%). Najdrożej jest znów w Danii (137,3%). Druga pod tym względem jest Holandia (121,5%), a trzecie miejsce zajęła Irlandia (113,3%).

Jeżeli chodzi o usługi transportowe (pociąg, autobus, prom), to ceny w Polsce stanowią 61% średniej. Taniej jest w trzech krajach – Rumunii (60,4%), w Czechach (55,9%) i w Bułgarii (50,6%). Najwięcej znów na północy – w Szwecji (157,5%). Na drugim miejscu Irlandia (137,1%), a za  nią Finlandia (136,4%).

Ceny internetu i telefonii

Koszty komunikacji są w Polsce prawie najtańsze w całej UE. W naszym kraju płacić trzeba jedynie 48% unijnej średniej. Taniej tylko w Rumunii (45,9%). Co ciekawe, jest spora różnica między tymi dwoma państwami a resztą UE. W trzeciej najtańszej Litwie ceny stanowią aż 74,3% średniej. Najdrożej w Grecji (173%) i Belgii (170,9%).

Czy w Polsce jest drogo? – Rozrywka

Czy spędzanie wolnego czasu jest u nas drogie? Jeżeli chodzi o ceny w kategorii rekreacja i kultura, to w naszym kraju trzeba zapłacić jedynie 62,7% średniej unijnej, co czyni nas drugim po Węgrzech (61,3%) najtańszym krajem UE. Najdrożej znów w Danii (140,9%). Następne miejsca zajmują Szwecja (130,7%) i Finlandia (124,2%). 

Hotele i restauracje są u nas o 25% tańsze niż w UE, ale taniej jest w aż 6 krajach – w Portugalii, Litwie, Czechach, na Węgrzech, w Rumunii i w Bułgarii. W najtańszej Bułgarii ceny stanowią 46,4% średniej. To trzy razy taniej niż w Danii, gdzie wynoszą one 153,5% średniej. Drogo także w Szwecji i Finlandii.

Ceny w Polsce powinny być wyższe niż są obecnie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker