Polska

Obowiązkowe szczepienia – czy Kaczyński chce je wprowadzić?

Czy obowiązkowe szczepienia staną się faktem? Taki scenariusz staje się coraz bardziej prawdopodobny. Podczas wyjazdowego posiedzenia klubu PiS, prezes partii, Jarosław Kaczyński, zasugerował, że rząd rozważa stworzenie obowiązku szczepień.

Obowiązkowe szczepienia, a Jarosław Kaczyński

Zgodnie z ustaleniami OKO.press, podczas wyjazdowego posiedzenia klubu PiS, Jarosław Kaczyński miał powiedzieć:

Jeśli przekonywanie, zachęty i nagrody nie przekonają, to od tego jest państwo jako organizacja przymusu.

Widmo czwartej fali

Dlaczego Kaczyńskiemu tak bardzo zależy na wyszczepieniu Polaków? Związane jest to z rządowymi prognozami, które mówią o czwartej fali zachorowań na COVID-19. Taka fala może zatrzymać rozpędzającą się gospodarką i utrudnić Polsce ograniczanie zadłużenia. Słaba sytuacja gospodarcza może z kolei przełożyć się na gorsze notowania partii. 

Zobacz także: Ciekawe wyniki analizy: Im więcej głosów na Dudę tym mniej zaszczepionych

Powstrzymanie pandemii jest możliwe jedynie dzięki wyszczepieniu. Nowe badania sugerują, że wariant Delta może zarażać ozdrowieńców, co oznacza, że jedyną formą skutecznej ochrony przed wirusem jest zaszczepienie się. Tymczasem w Wielkiej Brytanii, gdzie zaszczepiło się o wiele więcej osób niż w Polsce, od kilku tygodni dzienna liczba nowych zakażeń stale wzrasta.

Mimo kampanii zachęcającej, ułatwień w podróżowaniu, a nawet loterii z atrakcyjnymi nagrodami, tempo szczepień w Polsce spowalnia. Dane sugerują, że odsetek zaszczepionych Polaków może zatrzymać się koło 55%. To dużo mniej niż wymagane do odporności stadnej 80%. W związku z tym rząd zaczyna zastanawiać się nad ustanowieniem obowiązku szczepień.

PiS może na tym stracić

Taka decyzja wydaje się być dość zaskakująca i może ona kosztować partię Jarosława Kaczyńskiego kilka procent poparcia. Według danych MZ emeryci należą do najlepiej wyszczepionych, to istnieje negatywna korelacja pomiędzy liczbą głosów oddanych na Dudę a odsetkiem osób po szczepieniu. Oznacza to, że zwolennicy Andrzeja Dudy (a więc potencjalny elektorat PISu) jest w dużej mierze niechętnie nastawiony do szczepień. Narzucenie obowiązku może się więc skończyć spadkiem notowań partii rządzącej.

Dane te zebrał i przedstawił Maciej Bukowski. Każda kropka na poniższym wykresie to jedna gmina.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker