Uncategorized

Ocean Południowy uznany za piąty ocean na Ziemi

National Geographic ogłosiło, że uznaje nowy ocean

Jedno z najbardziej znany pism podróżniczych National Geographic, ostatecznie uznało istnienie piątego oceanu. Tym samym od dziś oficjalnie możemy mówić, że istnieje Ocean Południowy, bo tak nazywa się piąty ocean na Ziemi.

Ocean Południowy – gdzie się znajduje?

W opublikowanym oświadczeniu National Geographic oficjalnie uznaje istnienie piątego oceanu, jakim jest Ocean Południowy. Zbiornik wodny znajduje się w okolicach Antarktydy i rozciąga się od wybrzeży kontynentu do równoleżnika 60 stopni szerokości geograficznej południowej. Wzdłuż której łączy się z oceanami: Spokojnym, Indyjskim i Atlantyckim. W jego skład wchodzą mniejsze akweny – m.in. Morze Amundsena, Morze Bellingshausena, fragment Cieśniny Drake’a, Morze Rossa i Morze Weddella. Powierzchnia tego oceanu to 20 327 milionów km². Linia brzegowa ma długość 17 968 km. 

Jak podają niektóre źródła w Australii do zasięgu Oceanu Południowego dodaje się obszar między równoleżnikiem 60°S i południowymi wybrzeżami Australii oraz Nowej Zelandii.

Dotychczas przyjęte było, że na Ziemi są cztery oceany – Spokojny (Pacyfik), Atlantycki, Indyjski oraz Arktyczny. Teraz do tego grona dołączył Ocean Południowy, który już od dłuższego czasu był niektórych kręgach uważany za „pełnoprawny” ocean. Jednocześnie jest to drugi najmniejszy ocean. Mniejszy jest tylko Ocean Arktyczny.

Ocean Południowy od dawna był uznawany przez naukowców, ale ponieważ nigdy nie było porozumienia na arenie międzynarodowej, nigdy nie uznaliśmy go oficjalnie” – mówi geograf National Geographic Society Alex Tait.

Decyzja National Geographic jest odmienna od tej, którą wydała Międzynarodowa Organizacja Hydrograficzna (IHO). IHO do tej pory nie uznała Oceanu Południowego, mimo że propozycję „stworzenia” nowego akwenu przedstawiono w 2000 roku.

Zobacz także: Branża oceaniczna generuje eksport o wartości 2,5 bln dolarów

Ocean Południowy

Ocean Południowy, źródło: Wikimedia Commons, na podstawie licencji: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Tait dodaje, że  uznanie Oceanu Południowego jako odrębnego tworu ma sens, gdyż odróżnia się on ekologicznie.

W związku z powyższą decyzją wydaje się, że już niebawem dzieci w szkołach będą uczyć się o piątym oceanie – Oceanie Południowym.

Zobacz także: Polskie Linie Oceaniczne kupiły kolejny statek. Nowy nabytek ma blisko 200 metrów długości

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker