Polska

Dzwonienie do osób niezaszczepionych. Nowa akcja Ministerstwa Zdrowia

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział nową akcję. W jej ramach dzwonienie do osób niezaszczepionych stanie się powszechne. 

Dzwonienie do osób niezaszczepionych. Nowa akcja Ministerstwa Zdrowia

Jeżeli się nie zaszczepiłeś, to możesz dostać telefon z Ministerstwa Zdrowia.

— Od dziś zaczynamy akcję dzwonienia do tych osób, które się jeszcze nie zaszczepiły; w najbliższym czasie zostanie wykonanych blisko milion połączeń – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Polacy nie chcą się szczepić

Skąd ta decyzja? Bardzo słabe tempo szczepień i brak chętnych. Jak wynika z badania Eurobarometru, nasz kraj należy do najmniej chętnych do szczepienia. Na pytanie dotyczące chęci zaszczepienia, odpowiedź “jeszcze zaszczepiony lub zamierzam najszybciej jak się da” udzieliło jedynie 58% Polaków. Gorsze wyniki zanotowano jedynie w 7 państwach – na Rumunii, w Estonii, Słowacji, Słowenii, Chorwacji, na Łotwie i w Bułgarii.

Zobacz także: Szczepienia wpływają korzystnie na wzrost gospodarczy

W Bułgarii taką odpowiedź udzieliło jedynie 31% respondentów. Mimo, że Polska odnotowała blisko dwukrotnie więcej pozytywnych odpowiedzi, to daleko nam jeszcze do odporności stadnej. Eksperci sugerują, że wynosi ona obecnie nieco ponad 80%. Duża niechęć do szczepień spowodowała, że rząd stara się jakoś zaradzić obecnej sytuacji.

Nie jest to zresztą jedyny pomysł rządu na naprawdę sytuacji. Zgodnie z ustaleniami portalu OKO.press, podczas wyjazdowego posiedzenia klubu PIS, Jarosław Kaczyński miał powiedzieć:

Jeśli przekonywanie, zachęty i nagrody nie przekonają, to od tego jest państwo jako organizacja przymusu.

Oznacza to, że rząd coraz bardziej zdaje sobie sprawę z tego jak źle idzie obecne program szczepień. Mimo to minister twierdzi, że dzieci wrócą we wrześniu do szkół.

— Oceniam, że w tej chwili, jeśli nie będzie żadnej mutacji, która by zmieniła tę sytuację, to przewiduję, że dzieci we wrześniu wrócą normalnie do szkoły – powiedział szef MZ.

Telefon do niezaszczepionego

Podczas piątkowej konferencji prasowej, Minister Zdrowia zapowiedział, że MZ wykona w najbliższym czasie blisko milion połączeń

— Od dziś zaczynamy akcję dzwonienia do tych osób, które się jeszcze nie zaszczepiły. Będzie wykonane blisko milion połączeń w najbliższym czasie, to oczywiście zajmie trochę czasu, ale tę akcję już zaczynamy. Więc proszę nie być zaskoczonym, jeśli te osoby, które nie są jeszcze zaszczepione, otrzymają telefon – przekazał Niedzielski.

To kolejna po kampanii w mediach i narodowej loterii próba zachęcenia jak największej liczby osób do szczepień.

Szczepienia będą obowiązkowe? Kaczyński: od tego jest państwo jako organizacja przymusu

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker