Uncategorized

Szczepionka na raka, dzięki pandemii możemy doczekać się jej szybciej

Szczepionka na raka weszła w drugą fazę badań klinicznych. Pierwszy pacjent przyjął dawkę preparatu.

Szczepionka na raka przeszła pierwszą fazę testów klinicznych

Szczepionka przeszła dotychczas pierwszą fazę testów klinicznych. Rozpoczęcie drugiej fazy stało się możliwe dzięki uzyskaniu zadowalających wyników od 89% uczestników pierwszej fazy.

Twórcą szczepionki jest szeroko znana za sprawą pandemii, niemiecka firma biotechnologiczna bioNtech. To właśnie naukowcy z bioNtech opracowali popularną szczepionkę Comirnaty, znaną szerzej jako szczepionka Pfizer. Amerykański Pfizer odpowiada za badania, logistykę i finansowanie, a to niemiecka firma jest twórcą samego preparatu.

Pandemia dała silny impuls do rozwoju technologii mRNA. Sukcesy szczepionek opartych na tej technologii sprawiły, że świat zainteresował się jej możliwościami.

Zobacz także: Nie zaszczepiłeś się? Możesz spodziewać się telefonu

Pandemia przyśpieszyła badania nad szczepionką

Nie jest to zbieg okoliczności, że firma, która stworzyła szczepionkę przeciwko koronawirusowi,  teraz bada preparat na raka. Badania nad technologią mRNA są prowadzone przez BioNtech od wielu lat. To właśnie dzięki potrzebnej wiedzy i zapleczu technologicznym firma mogła tak szybko przygotować się do tworzenia szczepionki przeciwko nowemu wirusowi.

W czerwcu 2021 BNT111 (kandydat na szczepionkę mRNA przeciw czerniakowi) wszedł II fazę badań klinicznych. Próby prowadzone były w 7 krajach, w tym w Polsce. Środek został podany, razem z cemiplimabem, 120 pacjentom z nieoperowalnym czerniakiem.

BNT111 koduje cztery antygeny związane z nowotworem: NY-ESO-1, MAGE-A3, tyrozynazę i TPTE.

— Wraz z rozpoczęciem fazy II, kontynuujemy naszą początkową drogę zmierzającą do wykorzystania potencjału szczepionek mRNA u pacjentów z nowotworem — powiedziała Özlem Türeci, dyrektor medyczna BioNTech .

Twierdzi ona, że nowotwór jest obecnie globalnym zagrożeniem, większym nawet od pandemii.

Ile osób umiera rocznie na raka?

Rocznie na raka umiera ok. 110 tys. Polaków. Na świecie liczba ofiar przekracza 8 mln osób. Mimo sporego zainteresowania i ogromnych pieniędzy idących na leczenie i tak jest w Polsce drugą najczęstszą przyczyną zgonu.

Czerniak jest przyczyną śmierci 1,1 tys. Polaków rocznie. Umiera co trzeci chory. Główną przyczyną jest niska wykrywalność. Aż 85% Polaków przyznaje, że nie odwiedzili lekarza, nawet gdy wykryli u siebie podejrzaną zmianę na skórze.

Radosław Ditrich

USA: zasiłek dla niezaszczepionych bezrobotnych już w 4 stanach

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker