Uncategorized

Inflacja w USA rośnie i osiągnęła poziom najwyższy od 13 lat

Inflacja w USA rośnie i osiągnęła kolejny poziom, wyższy od majowego i najwyższy od 13 lat. Ekonomiści przewidują, że w najbliższych miesiącach wzrośnie ona jeszcze bardziej. 

Inflacja w USA rośnie. Jest ona najwyższa od 13 lat

Z czerwcowych odczytów wynika, że inflacja wyniosła 5,4%. Był to najwyższy rezultat od 2008 roku. Odczyty okazały się wyższe niż prognozy ekonomistów, którzy zakładali wynik na poziomie 4,9%. Wyższych niż w rzeczywistości wzrostów spodziewali się ekonomiści Trading Economics (TE), którzy zakładali wzrost na poziomie 5,7%. Byłby to najwyższy wynik od 31 lat, okresu, kiedy istniał jeszcze Związek Radziecki lub miała miejsce I wojna w Zatoce Perskiej. Prognozy analityków TE należało rozważać jako poważny sygnał do wzrostów, gdyż predykcje za kwiecień i maj były z ich strony niższe niż rzeczywistość. Na razie jednak inflacja nie odnotowała najwyższych od dziesięcioleci wzrostów.

Zobacz także: Inflacja w Stanach Zjednoczonych bije rekordy, a będzie jeszcze wyższa

Co ciekawe wyższy od oczekiwań ekonomistów był również wzrost m/m. Analitycy spodziewali się wzrostu w stosunku do maja na poziomie 0,5%. Tak się jednak nie stało i ceny w stosunku do maja wzrosły w czerwcu o 0,9%. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na pewną anomalię. W czerwcu, w stosunku do maja ceny aut używanych wzrosły aż o 10,5%! Tym samym wzrost ten odpowiada za 1/3 całego miesięcznego wzrostu inflacji.

Tak wysoka inflacja wywiera presję na Fed (Bank Centralny USA), który dotychczas zaznaczał, że tolerancja banku na podwyższoną inflację jest wyższa niż wcześniej. Ponadto w USA ma miejsce podobna debata jak w Polsce, czy inflacja jest efektem niskiej bazy z poprzedniego roku, czy też ma solidne podstawy w fundamentach. Tak czy inaczej, Fed nie rzuca słów na wiatr i faktycznie, tolerancja dla inflacji jest wyższa. Warto dodać, że cel inflacyjny w USA wynosi 2%. To o 0,5 p. proc. mniej niż w Polsce, a należy zauważyć, że w Polsce inflacja nie przekracza 5%.

Zobacz także: Inflacja w USA najwyższa od 1982 roku!

Filip Lamański

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker