Polska

Nadchodzi drastyczna podwyżka cen paliw i węgla

Nadchodzi drastyczna podwyżka cen paliw i węgla. Komisja Europejska postanowiła przyśpieszyć proces dekarbonizacji gospodarek europejskich. 

Nadchodzi drastyczna podwyżka cen paliw i węgla

Komisja Europejska już od pewnego czasu zajmuje się wdrażaniem i promowaniem Europejskiego Zielonego Ładu. Celem tej inicjatywy jest osiągnięcie przez Europę zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 roku. Program zakłada również oddzielenie wzrostu gospodarczego od zużywania zasobów. Do tego według KE podczas przeobrażania Europy w zielony kontynent, żaden ze znajdujących się w niej krajów nie pozostanie w tyle. 

Jednak mimo tego, że osiągnięcie neutralności klimatycznej jest, póki co odległe, KE już bierze się za gruntowne zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. 14 lipca bieżącego roku uchwaliła ona pakiet wniosków, dzięki któremu ma dojść do obniżenia poziomu emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 r. w porównaniu z poziomem z 1990 roku. 

Jednym ze sposobów na doprowadzenie do tego celu, jest prawdziwa rewolucja w podatku akcyzowym. Obecnie Unia Europejska wymaga, aby każdy kraj miał minimalną stawkę akcyzy naliczoną od kilogramów albo litrów. Po wejściu nowych zmian podatek ten będzie naliczany od wartości opałowej wyrażonej w gigadżulach. Zmiana ta wynika, jak przekonuje KE, z przestarzałości obecnego systemu podatkowego. Obecnie podatki, zamiast zachęcać do przejścia na zieloną energię, wspierają energię opartą na węglu, która jest tania, ale w przeciwieństwie do OZE niszczy środowisko. 

Zmiany zaplanowane w podatkach będą drastyczne

Zmiany zaplanowane w podatkach będą drastyczne. Jak podaje Rzeczpospolita po wprowadzeniu zmian w akcyzie, cena benzyny może wynieść nawet 8 złotych za litr, a cena  energii węglowej podskoczyłaby z obecnego poziomu 1,28 do około 4,13 złotych za GJ. 

Wszystko to należy wprowadzić do 1 stycznia 2023 roku, co oznacza, że mamy naprawdę mało czasu na wdrożenie gruntownych zmian w naszym systemie energetycznym. Obecnie w Polsce udział energii uzyskiwanej z węgla kamiennego i brunatnego wynosi około 70%. W związku z tym nasz kraj w najbliższych latach czeka ogromna transformacja energetyczna.

Do tego warto dodać, że obecnie bardzo ważnym jest zmiana innych podatków, aby załagodzić podniesienie akcyzy. W oficjalnym komunikacie Komisji Europejskiej zachęca ona kraje do tego, by przeobraziły systemy podatkowe na takie, które bardziej opodatkowują zanieczyszczenia, a zdecydowanie mniej pracę. 

Zobacz także: Gdzie w Europie paliwa i oleje silnikowe drożały najszybciej?

Adam Suraj

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker