Uncategorized

Cyfrowy juan udostępniony cudzoziemcom podróżującym do Chin

Chiny słyną z błyskawicznego wdrażania nowych technologii. Państwo zapewnia dobry zasięg oraz dostęp do sprzętu elektronicznego również osobom mieszkającym poza największymi aglomeracjami miejskimi. Dzięki temu płatności mobilne stają się coraz popularniejsze, co pozwala lepiej kontrolować przepływ juana w gospodarce. Do tego cyfrowy juan zostanie udostępniony cudzoziemcom podróżującym do Chin.

Digitalizacja płatności na terenie Chińskiej Republiki Ludowej

Popularyzacja kart płatniczych, smartfonów oraz intuicyjnych aplikacji bankowych przyczyniła się do digitalizacji systemu transakcji. Od wielu lat w Chinach preferuje się bezgotówkowe formy płatności. Niechęć do banknotów jest spotykana nawet na miejskich targach. Negatywne postrzeganie fizycznej formy pieniądza przybrało na sile w okresie pandemii. Wiele osób słusznie zakłada, że pieniądze mogą przenosić choroby, w tym wirusa SARS-CoV-2.

Największy odsetek transakcji w kraju obsługiwany jest głównie przez dwie aplikacje-Alibabę oraz Tencent, które wymagają bezpośredniego połączenia z chińskim kontem bankowym. To bardzo problematyczne dla osób tymczasowo przebywających na terenie ChRL, gdyż wymusza na turystach oraz rezydentach zakładanie konta w lokalnym banku, co wiąże się ze skanowaniem paszportu oraz podawaniem wrażliwych danych osobowych. 

Cyfrowy juan udostępniony cudzoziemcom podróżującym do Chin

W piątek Ludowy Bank Chin opublikował artykuł będący prezentacją nowej koncepcji cyfrowego juana. Pomimo że aktualnie turyści nie są wpuszczani do Chin, a ponadto przewiduje się, że status ten utrzyma się do następnego roku, trwają intensywne testy nad próbą udostępnienia cudzoziemcom systemu cyfrowej waluty, bez konieczności zakładania konta w chińskim banku. Osoby spoza terenu Chińskiej Republiki Ludowej (wliczając Hongkong oraz Makau) nie były dopuszczone do testów nowego systemu. Te ograniczone były wyłącznie dla mieszkańców Chin. Rozwiązanie to ma za zadanie stymulować ruch turystyczny po pandemii oraz minimalizować ilość fizycznego pieniądza w obiegu gospodarczym. Bank zapewnił również, że system cyfrowej waluty zbiera mniej informacji dotyczących transakcji od tradycyjnych kanałów płatności mobilnych. 

Od zeszłego roku nastąpił przełom w procesie wdrażanie e-CNY do gospodarki. Jak donosi portal CNBC, w czerwcu minął rok od momentu rozpoczęcia testów cyfrowego juana. Przez ten okres otworzono ponad 20,87 miliona portfeli osobistych i ponad 3,51 miliona portfeli korporacyjnych, o wartości transakcji około 34,5 miliarda juanów.

Zobacz także: Cyfrowy złoty – NBP przeprowadzi analizę dotyczącą skutków emisji

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker