Uncategorized

Populacja Indii rośnie zbyt szybko. Kraj wprowadza antyrodzinną politykę

Chiny od jakiegoś prowadzą agresywną politykę mające na celu obniżenie współczynnika urodzeń i to w sposób wyjątkowo efektywny. Gdy Państwo Środka zaczęło silnie regulować swoją populację, Indie nie przejmowały się tym, że populacja Indii rośnie zbyt szybko. Według raportu ONZ te drugie mają do 2027 roku stać się najludniejszym państwem świata. Do tego według prognoz UNICEF-u, co piąte dziecko na świecie rodzi się w Indiach.

Populacja Indii rośnie zbyt szybko

Szybko zwiększająca się liczba ludności utrudnia rozwój tego kraju. Osłabia ona wzrost gospodarczy, tak jak i czyni dobre działania systemu opieki zdrowotnej nieosiągalnym. Sytuacja jest szczególnie nieciekawa w stanie Uttar Pradesh. W tym indyjskim stanie mieszka aż 240 milionów ludzi! Gdyby Uttar oddzielił się od Indii, byłby 5 najludniejszym krajem świata.

Zobacz także: Populacja Indii zacznie spadać znacznie wcześniej niż sądzono

Obecny premier stanu Yogi Adityanath zapowiada radykalne zmiany w polityce mające ograniczyć przyrost naturalny. Nowa Polityka Populacyjna będzie nagradzać rodziców posiadających dwoje dzieci, a karać tych posiadających ich więcej. Jak twierdzi Times of India, rodziny wielodzietne po zmianach w prawie zostaną odcięte od dotacji rządowych, nie będą miały możliwości udziału w lokalnych wyborach oraz nie będą mogły podjąć pracy dla lokalnego samorządu.

Jednak to nie wszystko, bo program zachęca do sterylizacji. Jeśli jakaś para posiada dwójkę dzieci i dobrowolnie przejdzie sterylizację, będzie mogła liczyć na ulgi podatkowe, dotacje na zakup domu oraz opłacanie przez rząd rachunków za prąd i media.

Yogi Adityanath jest bardzo zmotywowany do wprowadzenia nowej polityki, jak to ujął w swojej wypowiedzi:

„Złóżmy w Światowym Dniu Ludności zobowiązanie uświadamiania sobie i społeczeństwu problemów wynikających z rosnącej liczby ludności”.

Czy ta polityka przyniesienie podobny sukces jak jej chiński odpowiednik? Dopiero czas pokaże.

Zobacz także: Chiny wchodzą właśnie w kryzys demograficzny. Wzrost populacji hamuje

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker