Finanse

Wariant Delta atakuje giełdy. Oczekiwany duży spadek

Obecna sytuacja na giełdzie nowojorskiej, w kwestii obserwowanych spadków sprzedaży, przypomina pierwsze dni pandemii. Wariant Delta atakuje giełdy.

Amerykańskie giełdy w obliczu niepewnej sytuacji

Niepokoje wśród inwestorów widoczne były w poniedziałek, gdy zaobserwowano znaczy spadek cen akcji w USA. Zeszłotygodniowy optymizm związany ze wzrostem wyparował z nowojorskich parkietów. Wariant Delta dynamicznie rozprzestrzenia się terenie Stanów Zjednoczonych, co jest znaczącym powodem do niepokoju. Sytuacja jest niepewna, a działania rządu zbyt powolne. Nowe przypadki pojawiają się we wszystkich 50 stanach. Wzrost zakażeń sprawił, że w największych miastach na nowo rozważa się wprowadzenie mandatu za brak maski, co przypomina sytuację sprzed roku. 

Wariant Delta a spadek cen akcji

Indeks Dow Jones Industrial Average zamknął się na poziomie 725 punktów, czyli 2,1%, po stracie 946 punktów wcześniej tego dnia. S&P 500 stracił 1,6%, a Nasdaq Composite 1,1%.

Sporym echem odbiła się wypowiedź Rochelle Walensky, która pełni funkcję dyrektora Centrum Kontroli i Prewencji Chorób w rządzie Stanów Zjednoczonych. Walensky zaalarmowała o ostrożność, informując, że zaobserwowano 70% wzrost zachorowań, co daje ok. 26 300 nowych zakażonych dziennie.  

Problem dotyczy jednak nie tylko dyscypliny społeczeństwa amerykańskiego. Jeszcze kilka miesięcy temu na giełdzie widoczny był optymizm, inwestorzy spodziewali się boomu związanego z ponowym otwarciem gospodarki. Wariant delta zrewidował te plany, na nowo siejąc postrach na rynku akcji i wpływając negatywnie na ogólną kondycję rynków finansowych.

Eksperci zalecają szczególną ostrożność przede wszystkim podczas inwestowania w akcje linii lotniczych i firm turystycznych. Obecna sytuacja wynika również ze zbyt dużego optymizmu, który pojawił się w większości raportów ekonomicznych w drugim kwartale tego roku. Nie ma wątpliwości, że aktualnie giełdy pozostają blisko rekordowych maksimów, które osiągnęły w zeszłym tygodniu, jednak wzrost zachorowań może przyczynić się do kolejnych spadków w najbliższych dniach. Obecna sytuacja nie sprzyja inwestycjom oraz nowym transakcjom. Brak nowych regulacji może przyczynić się do stagnacji, która będzie szczególnie niebezpieczna z perspektywy indywidualnych inwestorów. 

Zobacz także: Disney i Boeing – najgorsze akcje Dow Jones w 2021 roku

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker