Komentarze I Analizy

Zmiana klimatu silnie uderzy w naszą gospodarkę

W dyskusjach na temat ocieplenia klimatycznego bardzo brakuję mi mówienia o jego skutkach, które wpłyną na nasze codziennie życie i utrudnią sprawne działanie gospodarki. Zmiana klimatu spowoduje, że w naszym kraju nie będzie można spokojnie żyć.

Zmiana klimatu silnie uderzy w naszą gospodarkę

W najnowszym tygodniku Polskiego Instytutu Ekonomicznego zostały przytoczone niezwykle ciekawe dane o wpływie gorąca na naszą efektywność. Jak piszą autorzy tygodnika:

„Wyniki ich badań wskazują, że gospodarki osiągają najlepsze wyniki przy średniej rocznej temperaturze wynoszącej 13°C, a przy wyższych temperaturach produktywność zaczyna szybko spadać”.

Czemu jednak tak się dzieje?

Przyczyn jest wiele, jedną z najważniejszych jest to, że wysokie temperatury powodują ogromne problemy w rolnictwie. Zmiany klimatycznie powodują pogarszania się stanu gleb na całym świecie, przyczynia się to do powstającego problemu żywnościowego. Jak podaje Międzynarodowy Panel ds. Zmian Klimatu:

„W niektórych rejonach Europy fale wysokich temperatur obniżyły w tym roku (2019) zbiory nawet o połowę”.

Problem jest naprawdę poważny. W latach 1990-2008 przez zmiany klimatyczne doszło do kilku procentowych spadków plonów kukurydzy i pszenicy.

Zobacz także: Zmiany klimatu: nad Grenlandią padał deszcz

Do tego powodzie, za które odpowiadają rosnące temperatury, utrudniają sprawne działanie rolnictwa. Zdjęcia z tego, co obecnie dzieje się w Niemczech albo w Belgii pokazuje skutki zmian klimatu. Powątpiewam czy w takich warunkach da się dobrze uprawiać cokolwiek.

Do tego wyższe temperatury powodują obniżoną produktywności pracowników. Nie jest przypadkiem, że wakacje są zaplanowane akurat na najbardziej gorące miesiące w roku. Gdy jest gorąco, nie da się uczyć ani pracować. Optymalna temperatura do pracy biurowej to 22°C. Jeśli temperatura w miejscu pracy jest wyższa od niej to, wydajność pracowników zaczyna drastycznie spadać. 

Do tego sami pracownicy nie chcą pracować podczas upałów. Gdy maksymalna temperatura dzienna utrzymuje się powyżej 30°C pracownicy, zamiast iść do pracy wolą odpoczywać. Nie ma w tym nic dziwnego, kto by chciał pracować, gdy z nieba leje się żar?

Świat naprawdę płonie. Jeśli nic z tym nie zrobimy, czekają nas mniej ludzkie warunki życia, a nasza gospodarka na stale zwolni obroty.

Zobacz także: Zmiany klimatyczne uderzą najmocniej w biedne kraje

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker