Zmiana klimatu silnie uderzy w naszą gospodarkę

W dyskusjach na temat ocieplenia klimatycznego bardzo brakuję mi mówienia o jego skutkach, które wpłyną na nasze codziennie życie i utrudnią sprawne działanie gospodarki. Zmiana klimatu spowoduje, że w naszym kraju nie będzie można spokojnie żyć.
Zmiana klimatu silnie uderzy w naszą gospodarkę
W najnowszym tygodniku Polskiego Instytutu Ekonomicznego zostały przytoczone niezwykle ciekawe dane o wpływie gorąca na naszą efektywność. Jak piszą autorzy tygodnika:
„Wyniki ich badań wskazują, że gospodarki osiągają najlepsze wyniki przy średniej rocznej temperaturze wynoszącej 13°C, a przy wyższych temperaturach produktywność zaczyna szybko spadać”.
Czemu jednak tak się dzieje?
Przyczyn jest wiele, jedną z najważniejszych jest to, że wysokie temperatury powodują ogromne problemy w rolnictwie. Zmiany klimatycznie powodują pogarszania się stanu gleb na całym świecie, przyczynia się to do powstającego problemu żywnościowego. Jak podaje Międzynarodowy Panel ds. Zmian Klimatu:
„W niektórych rejonach Europy fale wysokich temperatur obniżyły w tym roku (2019) zbiory nawet o połowę”.
Problem jest naprawdę poważny. W latach 1990-2008 przez zmiany klimatyczne doszło do kilku procentowych spadków plonów kukurydzy i pszenicy.
Zobacz także: Zmiany klimatu: nad Grenlandią padał deszcz
Do tego powodzie, za które odpowiadają rosnące temperatury, utrudniają sprawne działanie rolnictwa. Zdjęcia z tego, co obecnie dzieje się w Niemczech albo w Belgii pokazuje skutki zmian klimatu. Powątpiewam czy w takich warunkach da się dobrze uprawiać cokolwiek.
Do tego wyższe temperatury powodują obniżoną produktywności pracowników. Nie jest przypadkiem, że wakacje są zaplanowane akurat na najbardziej gorące miesiące w roku. Gdy jest gorąco, nie da się uczyć ani pracować. Optymalna temperatura do pracy biurowej to 22°C. Jeśli temperatura w miejscu pracy jest wyższa od niej to, wydajność pracowników zaczyna drastycznie spadać.
Do tego sami pracownicy nie chcą pracować podczas upałów. Gdy maksymalna temperatura dzienna utrzymuje się powyżej 30°C pracownicy, zamiast iść do pracy wolą odpoczywać. Nie ma w tym nic dziwnego, kto by chciał pracować, gdy z nieba leje się żar?
Świat naprawdę płonie. Jeśli nic z tym nie zrobimy, czekają nas mniej ludzkie warunki życia, a nasza gospodarka na stale zwolni obroty.
Zobacz także: Zmiany klimatyczne uderzą najmocniej w biedne kraje