Komentarze I Analizy

Loteria szczepionkowa to bardzo zły pomysł

Parę miesięcy temu rząd postanowił stworzyć loterię, do której może zgłosić się każda osoba, która przyjęła dwie dawki szczepionki. Uważam, że loteria szczepionkowa przyniesie więcej szkód niż korzyści, ponieważ doprowadzi ona po części do normalizowania grania na loteriach. Jednak czemu to miałoby być złe?

Loteria szczepionkowa normalizuje granie na loteriach

Powodów jest wiele, zacznijmy może od rzeczy najbardziej oczywistej, w większości loterii nie da się wygrać. W najbardziej popularnej loterii w Polsce, czyli w Lotto, szanse na wygranie głównej puli wynoszą 1 do prawie 14 milionów. W innej bardzo popularnej w naszym kraju loterii – Eurojackpot– szansa na wygranie głównej puli wynosi jeden do prawie 100 milionów. 

Firmy zajmujące się organizacją loterii najzwyczajniej na świecie wykorzystujące to, że większość z nas przeszacowuje małe prawdopodobieństwa. Jak zauważa noblista Daniel Kahneman zwykły człowiek nie jest w stanie sobie wyobrazić tak malutkich liczb, dlatego zazwyczaj w głowie zaokrąglamy sobie możliwość wygrania na loterii do 1 do 1000 albo po prostu klasyfikujemy je w głowie jako małe. Wielka szkoda, bo gdyby ludzie zrozumieli, że istnieje znacznie większa szansa na bycie zjedzonym przez rekina niż na wygranie w Lotto, to nie byliby tacy chętni kupować kolejnych losów.

Zobacz także: Dlaczego zwycięzcy loterii kończą tak źle?

Loteria, a kieszenie ludzi biednych

Do tego osoby, które grają na loterii, powinny je raczej wydać na jedzenie niż na bezużyteczny kawałek papieru. Jest to tak właściwe główny powód, dla którego uważam, że promowanie loterii przez państwo jest naprawdę złym pomysłem. Branża ta cały czas się rozwija. W 2013 roku jej przychód wynosił 3,5 miliarda złotych, w 2016 był już o 60% większy, co więcej branża cały czas rośnie. Oznacza to, że przeciętny Polak w 2016 roku wydawał na loterie około 13 złotych miesięcznie. Ta statystyka nie pokazuje, jednak tego, że głównie osoby biedne kupują losy. To one w zdecydowanej większości przekazują środki firmom zajmującym się organizowaniem gier losowych i to one płacą najwięcej. 

Osoby, które naprawdę potrzebują pieniędzy, łudzą się, że ich los pewnego dnia się odmieni i wydają środki, które gdyby zostały zaoszczędzone, w ciągu kilku lat faktycznie mogłyby poprawić ich życie. Do tego wszystkiego ludzi ci goniąc za nierealnym marzeniem, mogą popaść w nałóg. W USA aż 2,8% populacji jest uzależnionych od hazardu. Spora część z nich nie może żyć bez kupowania zdrapek i losów. 

Wszystko jest dla ludzi, ale państwo w żaden sposób nie powinno normalizować loterii, które mogą się skończyć dla wielu osób bardzo źle. Tak samo nie jestem za zakazem picia alkoholu, jednak państwo w żaden sposób nie powinno zachęcać do niego, ze względu na to, że mogłoby to wielu osobom zrujnować życie.

Czy firmy dopuszczają się oszustw podczas organizacji loterii?

Ostatnim tematem wartym omówienia, są rzekome oszustwa, jakich dopuszczają się firmy organizujące loterie. Po sieci krąży wiele materiałów, które mają wskazać na to, że wyniki losowania w wielu loteriach są ustawione. Niestety mam dla ludzi wierzących w ustawianie loterii złą wiadomość, większość firm sprzedających losy prowadzi legalny i uczciwy biznes. Nie ma żadnych powodów, aby Lotto uciekało się do oszustwa. Bardzo niska szansa na wygranie absolutnie wystarczy, aby firma ta mogła zarabiać dziesiątki, a nawet setki milionów złotych. 

Loterie są naprawdę szkodliwe społecznie, a państwo w żaden sposób nie powinno ich normalizować. Firmy zajmujące się nimi wydrążają miliardy złotych z kieszenie polskich obywateli, którzy najzwyczajniej na świecie nie rozumieją prawdopodobieństwa i naiwnie wierzą, że los się do nich uśmiechnie. 

Zobacz także: ZPP: Znowelizowana ustawa hazardowa przyniosła państwu miliardy zysku

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker