Komentarze I Analizy

Edukacja z zakresu finansów staje się coraz ważniejsza dla kobiet

Edukacja z zakresu finansów pozwala lepiej zarządzać własnymi zasobami oraz planować inwestycje osobiste. W ostatnich latach zaobserwowano wzmożone zainteresowanie bazowymi szkoleniami ekonomicznymi wśród kobiet.

Edukacja z zakresu finansów kobiet

Andrew Hallam to popularny mówca biznesowy i doradca inwestycyjny, a także autor wielu bestsellerowych publikacji. Jedna z najsłynniejszych nosi tytuł Millionaire Teacher i traktuje o sposobach na zostanie milionerem, utrzymując się z pensji nauczyciela. Dla niektórych to postać kontrowersyjna jednak nie można zaprzeczyć, że na Zachodzie cieszy się ogromną popularnością. Mówca niedługo przed wybuchem pandemii wygłaszał od 40 do 90 przemówień rocznie, które dotyczyły finansów osobistych i sposobów na zainwestowanie oszczędności. Na podstawie list gości i frekwencji zauważył wyłaniający się trend. W liczbie uczestników zdecydowanie przeważały kobiety. Sytuacja wyglądała podobnie w okresie pandemii, gdy autor przemawiał na Zoomie, ok. 60-70 procent uczestników stanowiły kobiety w różnym wieku. 

Krzywdzące stereotypy

Według badań George Washington University kobiety są mniej wykształcone finansowo od mężczyzn. Z pewnością jest to spuścizna dawnych przekonań, jakoby mąż był odpowiedzialny za dysponowanie pieniędzmi, żona natomiast skupiała się na opiece nad dziećmi i sprawami domowymi. Uważa się również, że kobiety są średnio gorsze w matematyce i taki pogląd ma również większość pań. Artykuł L’eggo My Ego: Reducing the Gender Gap in Math by Unlinking the Self from Performance pokazuje jednak, że gdy zrezygnuje się z krzywdzących stereotypów i przekonań dotyczących konkretnej płci, wyniki stają się wyrównane. Dziewczynki rozwiązujące zadania matematyczne pod różnymi tożsamościami, otrzymywały wyższe wyniki, gdy w spisie figurowały jako chłopcy. Podobnej zależności nie zaobserwowano wśród chłopców pod zmienioną tożsamością.

Krzywdzące przekonania hamują rozwój społeczeństwa, niezależnie od płci, której dotyczą. Jednak prawidłowość zaobserwowana przez kanadyjskiego mówcę może świadczyć o zmianach w strukturze edukacji. Autor przywołuje także sytuację, gdy przeprowadzał szkolenie dotyczące finansów dla społeczności Eskimosów w północnej Kanadzie. Wówczas aż 80% osób zainteresowanych spotkaniem, to były kobiety. Żywe zainteresowaniem finansami jest dowodem na rosnącą niezależność kobiet, co w niektórych radykalnych społecznościach może budzić niezadowolenie, a nawet sprzeciw. 

Zobacz także: Polska dobrym krajem dla kobiet w nauce

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker