Finanse

Big Tech triumfuje na giełdzie – korporacje odnotowują rekordowe zyski

Bez wątpienia aktualna sytuacja epidemiczna przyczyniła się do zwiększonego popytu na produkty sektora Big Tech. Nowe technologie zostały wdrażane dużo szybciej, a wiele osób musiało dostosować swoją pracę do warunków zdalnych. Największym amerykańskim korporacjom pozwoliło to aż kilkukrotnie pomnożyć swój majątek. 

Big Tech — zyski przekraczające oczekiwania inwestorów

Notowania na giełdzie dokładnie obrazują obecny stan kondycji największych korporacji. Apple, w okresie zaledwie trzech miesięcy, osiągnął ponad 21,7 miliarda zysku. Tym samym był to najlepszy kwartał w całej 45-letniej historii firmy. Podobnie Microsoft, w przypadku którego przychody wzrosły o 21%, biorąc pod uwagę ten sam okres w zeszłym roku. Przychody reklamowe Google wzrosły o 69% w stosunku do ubiegłego roku, przekraczając wszelkie oczekiwania menedżerów. Łączna wartość rynkowa Google, Amazon, Apple, Microsoft i Facebook stanowi obecnie jedną trzecią całego indeksu S&P 500 uwzględniającego największe amerykańskie spółki giełdowe. 

Zobacz także: Bigtech budują globalny, cyfrowy monopol

Globalne firmy technologiczne ekonomicznymi zwycięzcami pandemii?

Zdaniem Thomasa Philippona, profesora finansów na Uniwersytecie Nowojorskim, zysk dużych firm technologicznych był podyktowany przede wszystkim ograniczeniami globalnymi. Jednak w tym momencie wzrost korporacji wynosi kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent. Pozostaje również kwestia dysponowania zarobionymi pieniędzmi. Apple w ciągu ostatnich ośmiu lat odkupiło akcje o wartości ok. 421 miliardów dolarów. Witryny Google oraz YouTube inwestują swoje środki w nowe rozwiązania technologiczne, jeszcze bardziej angażujące użytkowników. 

Pandemia, która wciąż nie dobiegła końca, wprowadziła wiele zmian. Z pewnością Big Tech to branża, która wciąż będzie się dynamicznie rozwijać i coraz bardziej wpływać na nasze wybory zakupowe. Mark Zuckerberg uważa zaś, że dążenie do rozwoju jest najważniejsze, gdyż w przyszłości będziemy „zanużeni” w sieci, która będzie odgrywać kluczową rolę w każdej czynności. 

Zobacz także: Big Tech bije rekordy. Wartość rynkowa Apple wynosi niemal 3 bln USD!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker