Finanse

Big Tech triumfuje na giełdzie – korporacje odnotowują rekordowe zyski

Bez wątpienia aktualna sytuacja epidemiczna przyczyniła się do zwiększonego popytu na produkty sektora Big Tech. Nowe technologie zostały wdrażane dużo szybciej, a wiele osób musiało dostosować swoją pracę do warunków zdalnych. Największym amerykańskim korporacjom pozwoliło to aż kilkukrotnie pomnożyć swój majątek. 

Big Tech — zyski przekraczające oczekiwania inwestorów

Notowania na giełdzie dokładnie obrazują obecny stan kondycji największych korporacji. Apple, w okresie zaledwie trzech miesięcy, osiągnął ponad 21,7 miliarda zysku. Tym samym był to najlepszy kwartał w całej 45-letniej historii firmy. Podobnie Microsoft, w przypadku którego przychody wzrosły o 21%, biorąc pod uwagę ten sam okres w zeszłym roku. Przychody reklamowe Google wzrosły o 69% w stosunku do ubiegłego roku, przekraczając wszelkie oczekiwania menedżerów. Łączna wartość rynkowa Google, Amazon, Apple, Microsoft i Facebook stanowi obecnie jedną trzecią całego indeksu S&P 500 uwzględniającego największe amerykańskie spółki giełdowe. 

Zobacz także: Bigtech budują globalny, cyfrowy monopol

Globalne firmy technologiczne ekonomicznymi zwycięzcami pandemii?

Zdaniem Thomasa Philippona, profesora finansów na Uniwersytecie Nowojorskim, zysk dużych firm technologicznych był podyktowany przede wszystkim ograniczeniami globalnymi. Jednak w tym momencie wzrost korporacji wynosi kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent. Pozostaje również kwestia dysponowania zarobionymi pieniędzmi. Apple w ciągu ostatnich ośmiu lat odkupiło akcje o wartości ok. 421 miliardów dolarów. Witryny Google oraz YouTube inwestują swoje środki w nowe rozwiązania technologiczne, jeszcze bardziej angażujące użytkowników. 

Pandemia, która wciąż nie dobiegła końca, wprowadziła wiele zmian. Z pewnością Big Tech to branża, która wciąż będzie się dynamicznie rozwijać i coraz bardziej wpływać na nasze wybory zakupowe. Mark Zuckerberg uważa zaś, że dążenie do rozwoju jest najważniejsze, gdyż w przyszłości będziemy „zanużeni” w sieci, która będzie odgrywać kluczową rolę w każdej czynności. 

Zobacz także: Big Tech bije rekordy. Wartość rynkowa Apple wynosi niemal 3 bln USD!

Polecane artykuły

Back to top button