Polska

IV edycja Forum Wizja Rozwoju zbliża się wielkimi krokami

IV edycja Forum Wizja Rozwoju zbliża się wielkimi krokami. W ostatni weekend sierpnia eksperci ponownie spotkają się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, żeby porozmawiać o kierunkach rozwoju polskiej gospodarki. Jednym z kluczowych tematów będzie polityka senioralna – obszar, który ma szczególny potencjał w kontekście kształtowania rynku pracy w nadchodzących latach.

W programie IV edycji Forum Wizja Rozwoju przewidziano panele poświęcone m.in. gospodarce morskiej, energetyce, geopolityce i Nowemu Ładowi. Ważnym elementem programu Forum będzie także „srebrna gospodarka”. Uwzględnienie polityki senioralnej w agendzie jest już właściwie tradycją dla wydarzenia. I nic dziwnego: osoby starsze są bardzo istotną grupą rynku pracy, która często jest marginalizowana, a jej potencjał niedostrzegany.

– Rosnąca liczba osób starszych sprawia, że gospodarka powinna ukierunkować się na usługi i przedmioty potrzebne seniorom. Zmienia się też świadomość osób starszych, wydłuża ich aktywność zawodowa i społeczna. Polska powinna traktować Srebrny Rynek jako jeden ze strategicznych obszarów, który wpłynie na podniesienie poziomu życia seniorów, ale także ukierunkuje działania polskiego przemysłu, uwzględniające potrzeby najstarszych przedstawicieli społeczeństwa – przybliża Małgorzata Zwiercan, inicjatorka Forum Wizja Rozwoju. ­

Zobacz także: IV edycja Forum Wizja Rozwoju rusza już w czwartek

Sytuacja zawodowa seniorów jest obecnie bardzo trudna — nie sprzyjają jej realia podyktowane przez pandemię. Zadaniem dla przedsiębiorców jest zatem dostrzeżenie osób starszych nie tylko w kontekście pracowników, ale także rosnącej siły nabywczej.

– W pełnym bądź niepełnym czasie pracy, ale aktywność zawodowa mogłaby być wydłużona. Jednak z wielu względów tak się nie dzieje. Wyzwaniem jest dla nas senior żyjący w pandemii. Dzisiejsi seniorzy najczęściej borykają się z problemami osamotnienia, wykluczenia społecznego oraz brakiem umiejętności posługiwania się nowymi technologiami. Priorytetem jest dbałość o to, by przestrzeń publiczna była zaprojektowana tak, by osoby starsze mogły się po niej poruszać bez przeszkód – tłumaczy Małgorzata Zwiercan.

Aktywizacja zawodowa seniorów będzie jednym z wielu tematów poruszanych przez ekspertów w ramach paneli dedykowanych tej tematyce.

– Interesuje nas wypracowanie rozwiązań w dziedzinie aktywizacji osób starszych, zaspokajania ich potrzeb i szukania ułatwień funkcjonowania tej grupy w społeczeństwie korzystającym z nowych technologii – zapowiada Andrzej Michalak, prezes zarządu Fundacji Wizja Rozwoju.

IV edycja Forum Wizja Rozwoju odbędzie się w Gdyni w dniach 26-27 sierpnia. Partnerem Generalnym wydarzenia jest PKN Orlen, Partnerami Strategicznymi są: KGHM Polska Miedź S.A., Węglokoks S.A. oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Partnerem + jest PGNiG oraz Fundacja State of Poland. Partnerem II Pomorskiego Forum Kół Gospodyń Wiejskich została Fundacja Lotto. Obserwator Gospodarczy jest jednym z partnerów medialnych wydarzenia.

Zobacz także: Doradca prezesa NBP wskazuje, jakie wyzwania czekają Polskę

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker