Polska

Polski asfalt podbija świat! W minionym roku trafił do ponad 50 krajów

Grupa ORLEN wzmacnia swoją obecność na zagranicznych rynkach, w tym w segmencie asfaltowym. W ciągu roku należący do niej ORLEN Asfalt zwiększył sprzedaż o blisko 25 proc. Głównym kierunkiem eksportowym jest Ukraina, gdzie spółka sprzedaje rekordowe ilości asfaltów. Polski asfalt jest także budulcem dla dróg zbudowanych m.in. na Mauritiusie, w Tanzanii i Kamerunie. 

Polski asfalt – dokąd trafia?

ORLEN Asfalt wspólnie z ORLEN Asfalt Česká republika i z ORLEN Lietuva sprzedały w ubiegłym roku łącznie 1 462 tys. ton asfaltów. Blisko 60 proc. produkcji trafiło na rynki macierzyste, czyli do Polski, Czech, Litwy, Łotwy i Estonii, które są głównymi obszarami aktywności handlowej segmentu asfaltowego w Grupie ORLEN. Wzrosła także ilość asfaltów sprzedanych przez spółkę ORLEN Asfalt na rynkach zagranicznych. W minionym roku zostały one zastosowane w ponad 50 krajach na świecie.

W 2020 roku sprzedaż zagraniczna ORLEN Asfalt, w stosunku do poprzedniego roku, wzrosła o blisko 25 proc. Największy popyt na asfalty odnotowano na Ukrainie, gdzie spółka sprzedała prawie trzykrotnie więcej produktów. Po sześciu miesiącach tego roku sprzedaż asfaltów w tym kraju wzrosła o 33 proc. w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Atrakcyjnymi kierunkami były także Rumunia, Austria i Niemcy. Te rynki, razem z Ukrainą, w 2020 roku odpowiadały za blisko 25 proc. sprzedaży asfaltów z Grupy ORLEN.

Na liście krajów, do których trafiły asfalty z rafinerii należących do Grupy ORLEN, znajduje się również wiele egzotycznych kierunków. Z dróg zbudowanychóg zbudowanych z polskiego asfaltu skorzystają mieszkańcy np. Mauritiusa, Tanzanii, Kamerunu, czy Trynidadu i Tobago. Najdalej polski asfalt w 2020 roku dopłynął do Nowej Kaledonii, którą od Polski w linii prostej dzieli aż 15,6 tys. kilometrów.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker