Uncategorized

Firma Apple – nowoczesna technologia przeciwko wykorzystywaniu dzieci

Firma Apple podała w piątek, że ma zamiar wdrożyć technologię sprawdzającą zdjęcia pod kątem wykorzystywania dzieci. Oprogramowanie ma przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się zdjęć zawierających wizerunki nieletnich. W zależności od lokalnych przepisów system ma obowiązywać w poszczególnych krajach. 

Firma Apple podąża śladem innych

To nie pierwsza korporacja, która podejmuje aktywne działania zmierzające do zablokowania rozprzestrzeniania zdjęć nieletnich noszących znamiona wykorzystywania seksualnego. Podobne algorytmy wdrożono lub zadeklarowano w firmach takich jak: Facebook Inc (FB.O), Microsoft Corp (MSFT.O) czy Alphabet Inc (GOOGL.O) Google. Decyzja firmy Apple spotkała się z krytyką głównie w USA. Istnieją obawy, że system może prowadzić do nadużyć, a sama korporacja ulegnie naciskom rządu dotyczącym kontroli wiadomości prywatnych. 

Zobacz także: Big Tech bije rekordy. Wartość rynkowa Apple wynosi niemal 3 bln USD!

Krytyka systemu w świetle amerykańskiego prawa

Jak zapewnia firma, system ma zostać wyposażony w tzw. bony bezpieczeństwa, które nie zawierają przydatnych danych. Mają one chronić firmę Apple przed presją rządu dotyczącą zidentyfikowania materiałów innych niż przedstawiające wykorzystywanie dzieci. Tym samym, jeśli system nie wykryje obrazów przedstawiających molestowanie nieletnich, obraz nie zostanie przekazany organom ścigania. Zdaniem Riany Pfefferkorn, badaczki z Obserwatorium Internetowego Stanforda, pojawia się kwestia praw autorskich, którymi zasłaniać się będą wpływowi biznesmeni i ludzie ze świata sztuki. Nie ma również pewności, że w przyszłości firma nie oprze się presji rządu, który chce kontrolować rozmowy obywateli.

Jak tłumaczą eksperci firmy Apple, administratorzy nie wchodzą bezpośrednio do danego telefonu, ale wyłapują zdjęcia oznaczone przez grupy nadzorujące. Ponadto identyfikatory dołączane do telefonów iPhone uniemożliwiają manipulowanie nimi. Nieoficjalnie podaje się, że te rozwiązania systemowe mają działać już w tym roku w USA, uniemożliwiając rozprzestrzenianie się materiałów noszących znamiona wykorzystywania nieletnich. 

Zobacz także: Wartość Apple będzie rosnąć, nawet pomimo spadku sprzedaży!

Polecane artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button