Uncategorized

Rolnictwo 4.0 Branża już przechodzi rewolucję

Jak informuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), w ostatnich dekadach gospodarka oparta na wiedzy zaczęła się szybko rozwijać i wpływać na wszystkie sektory gospodarki. To właśnie w ramach tej gospodarki powstało Rolnictwo 4.0.

Rolnictwo było z nami zawsze

Rolnictwo towarzyszy gatunkowi ludzkiemu od tysięcy lat. Jak twierdzą autorzy Tygodnika Gospodarczego PIE, 10 tysięcy lat temu to właśnie uprawa pszenicy sprawiła, że człowiek z przeszedł z koczowniczego na osiadły tryb życia. Rolnictwo od tamtego czasu towarzyszyło ludzkiemu gatunkowi cały czas i to właśnie ono spowodowało, rewolucję przemysłową. Jak pisze w swojej książce Gregory Clark

„w rewolucji przemysłowej nie było nic z istoty przemysłowego”.

Zwraca on uwagę, że to właśnie ogromny wzrost produktywności w rolnictwie umożliwił powstanie przemysłu. Dzięki bardziej efektywnemu rolnictwu, wielu ludzi mogło opuścić pracę na roli i przenieść się do miast, by zacząć tam pracę w raczkującym przemyśle.

Rolnictwo 4.0, czyli rewolucja w rolnictwie

Rolnictwo przeszło już wiele rewolucji, ale jak zaznaczają eksperci z PIE, obecne będą inne od tych poprzednich. Jak piszą autorzy Tygodnika:

„Dzisiejsze rewolucje mają jednak za zadanie nie tylko zwiększyć produktywność, ale zrobić to w sposób zrównoważony, z poszanowaniem lokalnych społeczności i środowiska”. 

Jak zaznaczają autorzy analitycy, na początek XXI wieku w rolnictwie doszło do wzrostu popularności upraw wertykalnych i organicznych. Te pierwsze opierają się na zastosowaniu konstrukcji wysokościowych. W uprawach wertykalnych, zamiast wykorzystywać obszerne horyzontalnie pola, wykorzystuje się farmy bardziej przypominające blok niż tradycyjne gospodarstwo rolne. Efektywność takiego sposobu uprawy opiera się na skracaniu łańcuchów dostaw i oszczędzaniu przestrzeni. Jak piszą autorzy:

„Jedna pionowa farma o powierzchni miejskiego bloku (ok. 9,3 tys. m kw.) z 30 piętrami miała zapewnić 2000 kcal pożywienia dziennie dla 15 tys. osób”.

oraz

„Jeden wieżowiec odpowiadałby zatem 480 tradycyjnym gospodarstwom rolnym”.

Z kolei, jak zaznaczają autorzy raportu PIE, w uprawach organicznych niezwykle ważne jest stosowanie ekologicznych praktyk takich jak płodozmian i recykling azotu oraz innych materiałów organicznych wykorzystywanych przez gospodarstwo rolne. 

Rolnictwo 4.0

Jak informuje PIE, obecnie do rolnictwa implementuje się rozwiązania w ramach Rolnictwa 4.0. Opiera się ono na zastosowaniu skomplikowanych technologii w rolnictwie, póki co głównie do lepszej i dokładniejszej analizy danych. W celu gromadzenia potrzebnych informacji wykorzystuje się urządzanie takie jak specjalne czujniki czy drony. 

Jak zaznaczają autorzy raportu, Rolnictwo 4.0 to nie tylko skomplikowane technologie, ale również takie znacznie bardziej przyziemne. Gdy na używanie dronów mogą sobie pozwolić relatywnie bogate gospodarstwa rolne, z mediów społecznościowych może skorzystać każdy rolnik. Jak informują eksperci z PIE, media społecznościowe dają spore możliwości rolnikom, dzięki nim mogą oni znaleźć partnerów biznesów albo wymienić się doświadczeniami z innymi gospodarstwami rolnymi. 

Czy polskie rolnictwo będzie w przyszłości jednym z najbardziej innowacyjnych na świecie? Autorzy raportu nie dają na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Zauważają oni, że w liczbach bezwzględnych inwestycje w badania i rozwój w obszarach nauk rolniczych i weterynaryjnych się zwiększyły. Jednak w tym samym czasie spadł ich udział w całkowitych wydatkach na badania i rozwój.

Zobacz także: Ceny żywności poszybują w górę

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker