Komentarze I Analizy

Ceny materiałów budowlanych wzrosły nawet o 400%

Jak informuje Polska Agencja Prasowa (PAP), w jednej ze szczecińskich hurtowni ceny płyt OSB tylko od marca wzrosły o 400%. W tym samym czasie styropian podrożał o 300%, a cegła silikatowa o 200%. Na polskim rynku nieruchomości trwa boom, a ceny materiałów budowlanych wzrosły gwałtownie.

Dlaczego ceny mieszkań rosną?

Podczas pandemii stopy procentowe drastycznie spadły. Od wiosny 2020 roku stopa referencyjna wynosi 0,1%, oznacza to, że lokaty bankowe zaczęły być praktycznie nieoprocentowane. Jeśli dodamy do tego inflację na poziomie 5%, otrzymamy realnie ujemną stopą procentową. 

Do tego jak wskazuje doktor Wojciech Świderski, Polacy mają nikłą wiedzę o finansach, a Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych po prostu się boją. Z tych powodów Polacy, zamiast inwestować w obligacje albo akcje, kupują nieruchomości. Co ciekawe z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że nawet gdy mieszkanie przez pół roku stoi puste, to i tak zyskowność inwestycji w nie jest 3-krotnie wyższa niż w lokatę bankową.

Do tego niskie stopy procentowe przyczyniają się również w inny sposób do wzrostu popytu na mieszkania. Czynią one kredyt hipoteczny znacznie bardziej przystępnym dla zwykłego człowieka. Jak podaje główny analityk Expandar Advisor:

„W rzeczywistości zwykli ludzie kupują nieruchomości z pomocą kredytów hipotecznych, a te są dziś zdecydowanie tańsze niż 15 lat temu. Średnie oprocentowanie spadło z 7% w 2005 r. do 3,5% w 2020 r.”.

Ceny materiałów budowlanych wzrosły o kilkaset procent

Jak mówi jedno z podstawowych praw ekonomii, kiedy popyt na dane dobro rośnie przy stałej podaży, to cena tego towaru rośnie. Opisany proces ma miejsce na polskim rynku nieruchomości. W 2021 roku ceny mieszkań rosną stosunkowo szybko. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że małe mieszkania w 2 kwartale 2021 roku w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego kosztowały o 10% więcej. Z kolei średnie i duże mieszkania podrażały w tym okresie o 9%.   

Zobacz także: Ceny palet pokonują kolejne rekordy. Skąd obecne podwyżki?

Za wzrost cen mieszkań w dużej mierze odpowiadają rosnące ceny materiałów budowlanych. Jak wskazuje Polska Agencja Prasowa w Szczecinie ceny materiałów takich jak płyta OSB, styropian, drewno, cegła silikatowa wzrosły nawet o setki procent od marca. Ten wzrost cen nie został spowodowany jedynie zwiększonym popytem. Jak poinformował PAP jeden ze sprzedawców:

„Na wzrost cen wpłynęła pandemia, która opóźniła dostawy z Chin do Europy półproduktów do wytwarzania niektórych materiałów budowlanych”

Do wysokich cen materiałów budowlanych doszła ich słaba dostępność. Jak informuje PAP, na niektóre materiały z drewna w szczecińskich hurtowniach trzeba czekać nawet miesiąc. 

Zobacz także: Dlaczego ceny mieszkań w Polsce rosną? Te wykresy wszystko tłumaczą

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker