Polska

TSSE EURO-PARK WISŁOSAN przyciągnęła inwestycje o wartości 25 mld złotych

Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK WISŁOSAN (TSSE EURO-PARK WISŁOSAN) powstała w 1997 roku i od tamtej pory przyciągnęła wielomiliardowe inwestycje, które pobudziły gospodarkę.

TSSE EURO-PARK WISŁOSAN prowadzona jest po zarządem Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Obecnie strefa znajduje się w trzech województwach (małopolskie, podkarpackie, mazowieckie) na terenie 35 powiatów.

Przez cały okres działalności strefy, wydano 460 zezwoleń i decyzji wspierających firmy z takich branż, jak automotive, meblarska, farmaceutyczna, elektrotechniczna, poligraficzna, chemii budowlanej, metalowa, medyczna czy spożywcza.

Firmy inwestujące w TSSE EURO-PARK WISŁOSAN mogą liczyć na ulgi podatkowe w wysokości 50%, 60%, a nawet 70%. Dotyczy to każdego rodzaju firm – dużych, średnich, małych i mikroprzedsiębiorstw.

Zobacz także: TSSE EURO-PARK WISŁOSAN z inwestycją za ponad 60 mln złotych

Przedsiębiorstwa zainwestowały w strefie już 25 mld złotych, co przyczyniło się do stworzenia 28 450 miejsc pracy w trzech województwach. To tak jakby stworzono miejsca pracy dla całej populacji Łowicza bez wyjątku lub dla całej populacji Wodzisławia Śląskiego w wieku produkcyjnym.

Obecnie w dalszym ciągu realizowane są nakłady inwestycyjne. Na początku lipca na terenie strefy został podpisany akt erekcyjny i wkopany kamień węgielny pod budowę nowej hali produkcyjnej. Obiekt, który powstanie na terenie TSSE będzie miał 11 tys. m kw. powierzchni i będzie podsiadał pełne zaplecze administracyjne oraz biurowe.

Zobacz także: Terminal Małaszewicze szybko się rozrasta. W planach kolejne inwestycje

Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna, to jedna z czternastu SSE działających na terenie naszego kraju. W sumie SSE mogą zajmować w Polsce 25 tys. ha, a ich działalność jest prawnie umocowana do końca 2026 roku, z możliwością przedłużenia tego terminu.

SSE przyciągnęły inwestycje warte ponad 112 mld złotych oraz przyczyniły się do powstania ponad 312 tys. miejsc pracy. Najstarszą specjalną strefą ekonomiczną w Polsce jest EURO-PARK MIELEC, który powstał w 1995 roku i – podobnie jak TSSE – od samego początku jest zarządzany przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker