Uncategorized

Czy Japonia powinna się obawiać się innowacyjności Chin?

Na początku XXI wieku w dyskursie międzynarodowym Chiny postrzegane były jako kraj zacofany, Japonię natomiast stawiano jako przykład państwa innowacyjnego. Po ponad 20 latach układ sił się zmienia, a Chiny zaczynają wysuwać się na prowadzenie, jeśli chodzi o wdrażanie komercyjnych nowych technologii. Czy Japonia powinna obawiać się innowacyjności Chin?

Czy Japonia powinna obawiać się innowacyjności Chin?

Asem w rękawie ma być japoński fundusz innowacji o wartości ok. 90 miliardów dolarów skłaniający się ku bardziej ryzykownym aktywom. Jego celem jest wspieranie najnowocześniejszych projektów technologicznych. Fundusz uniwersytecki zacznie inwestować nie tylko w alternatywne aktywa, ale również w zagraniczne akcje. Celem jest osiągnięcie większego zwrotu od konserwatywnych funduszy emerytalnych,  poprzez dążenie do nasycenia portfela inwestycjami private equity i funduszami hedgingowymi. Według dziennikarzy Bloomberg Japonia potrzebuje szybkich zwrotów, aby wzmocnić swoją pozycję w nauce i technologii, gdyż jej dominująca pozycja innowacyjnego kraju w może wkrótce ulec zmianie.

China 2025 drogą do innowacji

Pozycja Japonii jest zagrożona ze względu na rosnącą potęgę Chin. Już teraz kraj zalicza pierwsze spadki w rankingach. Zgodnie z raportem Narodowego Instytutu Nauki i Polityki Technologicznej badacze japońscy znajdują się dopiero na 10 miejscu w rankingu największej liczby cytowań. Co więcej, Chiny umocniły swoją pozycję, Państwo Środka znalazło się na szczycie listy, mając ponad 10 razy większą liczbę cytowań. Intensywny rozwój technologii jest skutkiem wdrożenia programu Made in China 2025 przez gabinet premiera Li Keqianga w 2015 roku. Według założeń programu Chiny miały odejść od pozycji „fabryki świata” i stać się potęgą technologiczną. Jako punkty wyjścia posłużyły wynalazki, m.in. prototyp samolotu Comac, koncepcja metra z włókna węglowego CRRC czy projekt pojazdu elektrycznego ME-S. Główną rolę odgrywała zaś produkcja półprzewodników. Inicjatywa MiC zyskała dofinansowanie rzędu 300 miliardów dolarów w 2018 roku, a w następstwie pandemii dodatkowe 1,4 biliona dolarów.

Z uwagi na rosnącą pozycję Chin, japoński fundusz zaczyna szukać alternatywnych dróg działania ze względu na starzejące się społeczeństwo. Gdy populacja maleje, innowacje są kluczem do długoterminowych perspektyw wzrostu gospodarczego. Zdaniem rządzących, Japonia nie może pozostawać w tyle za Chinami. Jednak kwestia konkurencyjności w Azji jest dodatkowo zdominowana przez Koreę Południową. Najbliższe lata pokażą, które z państw uzyskało rzeczywistą przewagę technologiczną.  

Zobacz także: Japonia buduje pierwszą elektrownię wodorową i chwali się osiągami

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker