Polska

Wzrost PKB w Polsce. Odrobiliśmy już pandemiczne starty

Wstępne dane GUS potwierdzają to, o czym można było mówić już od jakiegoś czasu — produkt krajowy brutto jest już od czerwca powyżej poziomu sprzed wybuchu pandemii koronawirusa. Wzrost PKB w 2 kwartale tego wyniósł 10,9% r/r.

Rekordowy wzrost PKB!

Takiego wzrostu jeszcze nie było! Wzrost PKB był w II kwartale tego roku najsilniejszy w historii. Wstępne dane GUS mówią o wzroście (niewyrównany sezonowo) rzędu 10,9%, co jest najwyższym wynikiem w historii.

– Według szybkiego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w II kwartale 2021 roku zwiększył się realnie o 10,9% rok do roku, wobec spadku o 8,3% w analogicznym okresie 2020 r. – piszą statystycy

Efekt bazy

Dlaczego polskie PKB wzrosło aż tak bardzo? To przede wszystkim efekt bazy. Jak informuje GUS, rok temu PKB spadło o 8,3%. Nie dziwi zatem tak duży wzrost w porównaniu do zeszłego roku. Wyrównany sezonowo wzrost w stosunku do poprzedniego kwartału wyniósł 1,9%

– W II kwartale 2021 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) wzrósł realnie o 1,9% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 10,7% – czytamy w raporcie Głównego Urzędu statystycznego.

Polskiej gospodarce pomaga też uodpornienie się na pandemię oraz coraz mniej dotkliwe ograniczenia. Obecnie mimo wzrostowego trendu, liczba zarażeń jest b. mała (ok. 200 dziennie) i nie wpływa ona znacząco na życie gospodarcze kraju.

Odrobiliśmy straty związane z pandemią

Dzięki szybkiemu wzrostowi udało się odrobić straty z zeszłego roku.

– Trochę optymizmu na weekend. PKB jest już powyżej poziomu sprzed pandemii – napisali na Twitterze analitycy banku Pekao.

I istotnie, nasze PKB jest już o 0,5% powyżej szczytu z 2019 roku, a w stosunku do pierwszego 1Q19, nasza gospodarka urosła już o prawie 3%.

PKB Polska II kwartał 2021

Jest to bardzo dobry wynik. Analitycy banku PKO porównali zmiany PKB Polski, USA, Niemiec, Czech i strefy euro. Na poniższym wykresie widać, jak bardzo (razem z USA) odbiegamy swoim sąsiadom i strefie euro.

PKB Polska II kwartał 2021

Z kolei ekonomiści PIE zestawili łączny wzrost/spadek PKB od połowy 2019 roku. Z ich obliczeń wynika, że najsilniej w regionie wypadają kraje nadbałtyckie. Polskie PKB urosło w ciągu dwóch lat o 2%. Dla porównania niemieckie skurczyło się o ponad 3%, a czeskie jest 4% poniżej poziomu sprzed 24 miesięcy. To wynik równie słaby co włoski i gorszy od francuskiego czy portugalskiego.

PKB Polska II kwartał 2021

Zobacz także: Powinniśmy odesłać PKB na śmietnik historii

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker