Uncategorized

Rosjanie finansowali konta influencerów by rozsiewały szczepionkowe fake newsy

Facebook przeprowadził akcję usuwania setek kont influencerów, którzy przyjęli zlecenia od rosyjskiej firmy marketingowej na oczernianie zachodnich szczepionek w sieci. Jak się okazało, celem było podwyższenie sprzedaży szczepionki SputnikV.

Zdecydowany opór Facebooka przeciwko Rosji

Oczerniano głównie szczepionki takich marek jak Pfizer czy AstraZeneca. Łącznie usunięto 65 kont na Facebooku i 243 konta na Instagramie. Tajemnicza rosyjska agencja płaciła za propagowanie nieprawdziwych faktów osobom mającym duże zasięgi w Indiach, Ameryce Łacińskiej i, w mniejszym stopniu, w Stanach Zjednoczonych. Jeden z influencerów twierdził, że już jedna dawka szczepionki AstraZeneca może przemieniać ludzi w szympansy, ponieważ naukowcy wykorzystali „wirusa szympansa”. 

Nie wszyscy jednak przyjęli ofertę. Większość gwiazd internetu z Niemiec i Francji nie tylko odmówiła, ale również publicznie ujawniła warunki umowy. Francuski YouTuber Léo Grasset twierdzi, że w maju otrzymał propozycję nagrania 45-60-sekundowego materiału na Instagramie, TikToku lub YouTube dotyczącego śmiertelności szczepionki Pfizer.

Zobacz także: Moderna chce pozbawić praw patentowych amerykański rząd

Szczepionka SputnikV — marketing ponad wszystko

Szeroko zakrojona akcja marketingowa została przeprowadzona mało profesjonalnie, a warunki umowy wkrótce stały się publiczne. Podobne informacje oczerniające szczepionkę opracowaną przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego pojawiają się na co dzień w rosyjskich mediach, m.in. w programie telewizyjnym Vesti News. Władze uniwersytetu wyraziły swoje zaniepokojenie próbami blokowania szczepionek. Rzecznik ambasady rosyjskiej twierdzi natomiast, że fakt, iż zachodnie media wierzą w dyskredytowanie szczepionek innych niż SputnikV przez Moskwę, jest przykładem medialnej dezinformacji.

Rosja postanowiła przeprowadzić działania promujące szczepionkę SputnikV w biedniejszych krajach. Jest o co walczyć, gdyż rynek szczepionek ma w sobie duży potencjał. Konieczność przyjmowania kolejnych dawek bezpośrednio wpływa na wielkość produkcji, a tym samym kwestie finansowe. Federacja Rosyjska, poprzez sprzedaż swojej szczepionki do Indii czy Ameryki Łacińskiej, umocniłaby swoją geopolityczną pozycję. 

Zobacz także: Dzięki pandemii możemy szybciej doczekać się szczepionki na raka

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker