Finanse

Wysokość pensji zależna od miejsca zamieszkania?

Już niedługo sytuacja pracowników Google będzie poddawana analizie przez kalkulator wynagrodzeń. Korporacja chce uzależnić wysokość pensji od miejsca zamieszkania.

Kalkulator pensji Google – wysokość pensji zależna od miejsca zamieszkania

Google wdraża strategię, która działa na zasadzie mechanizmu obliczającego pensję na podstawie miejsca zamieszkania i pracy. To nie pierwszy przypadek obniżania wynagrodzenia wskutek pracy zdalnej. Podobne kroki podjęły już takie firmy jak Facebook i Twitter.  Jeśli dany pracownik zamieszkuje miejsce, gdzie ceny wynajmu mieszkań są niższe i pracuje online, więc nie poświęca dodatkowego czasu na dojazd, jego pensja zostanie zmniejszona. Tym samym wypłata będzie różnić się od miejsca zamieszkania, ponieważ osoby mieszkające w droższych lokalizacjach, położonych bliżej biura, do którego dojeżdżają, otrzymują wyższe wynagrodzenie. 

Walka z pracą zdalną czy sprawiedliwy system płac?

Wiele osób stara się walczyć z kalkulatorem wynagrodzeń. Pracownicy zaczynają rezygnować z możliwości pracy z domu. Wolą dojeżdżać, byleby ich pensja nie uległa odgórnej redukcji. Zdaniem Jake’a Rosenfelda, profesora socjologii Washington University w St. Louis, skutki wdrożenia systemu Google najbardziej odczują rodziny. Dotychczas osoby posiadające dzieci mogły więcej czasu spędzać z rodziną. Po zmianach część pracowników będzie zmuszona dojeżdżać do biura nawet dwie godziny.System ma obniżać wynagrodzenie o ok. 10% w przypadku, gdy dana osoba wybrała pracę zdalną i mieszka poza miastem. Przykładowo, osoba mieszkająca w Stamford w stanie Connecticut, która musi poświęcić godzinę jazdy pociągiem, aby dotrzeć do miejsca docelowego, otrzyma 85% obecnej pensji, jeśli zdecyduje się pracować z domu.

Z jednej strony Google zbiera pochwały za wprowadzenie sprawiedliwego systemu naliczania płac, który sprawi, że osoby mieszkające w dużych miastach będą otrzymywały większą pensję z racji wyższych kosztów życia i dojazdu komunikacją. Z drugiej strony ucinanie wynagrodzeń uniemożliwi komfortową pracę osobom spoza obszarów miejskich. Wówczas wiele osób stanie przed dylematem czy dojeżdżać nawet kilka godzin do biura, czy zgodzić się na mniejsze wynagrodzenie. 

Zobacz także: Big Tech bije rekordy. Wartość rynkowa Apple wynosi niemal 3 bln USD!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker