Polska

Partia Gowina chce rekompensaty dla samorządów

Partia Gowina proponuje zmiany podatkowe, które mają zrekompensować samorządom ubytek, który spowoduje wprowadzenie Polskiego Ładu.

Politycy PIS chwaląc Polski Ład, kuszą niższymi podatkami dla większości Polaków. Kij ma jednak dwa końce – mniejsze wpływy z tytułu podatków dochodowych mogą odbić jest negatywnie na budżecie samorządów w całym kraju. Skromniejsze środki oznaczają zaś większe uzależnienie samorządowców od Warszawy, co wiele osób uważa za zagrożenie polityczne.

Samorządowcy oskarżają PIS o tworzenie rozwiązań, za które zapłaci nie rząd, a gminy i powiaty. Powstała nawet strona na której można sprawdzić jak dużo straci twoja gmina wskutek wprowadzenia zmian podatkowych. Problemowi chce zaradzić partia Gowina.

– Porozumienie proponuje zmiany podatkowe, które pomogą samorządom zrekompensować ubytek dochodów wynikających z Polskiego Ładu; jedną z propozycji jest udział gmin, powiatów i województw w podatku VAT – poinformował na konferencji prasowej prezes Porozumienia, Jarosław Gowin.

Polityk zauważa potrzebę wsparcia niezależności samorządów i ratowania ich finansów. Proponuje on kilka zmian. Po pierwsze chce on zwiększenia udziału samorządów w dochodach z tytułu podatku PIT i CIT.

– W porozumieniu z organizacjami samorządowymi proponujemy następujące rozwiązanie: po pierwsze podniesienie udziału samorządów w podatku PIT do wysokości około 60 procent. Po drugie podniesienie udziału samorządów w podatku CIT do wysokości około 31 procent – proponuje Gowin.

Partia Gowina chce zmienić udziały w podatku VAT

Pojawił się też bardzo ciekawy pomysł — udział samorządów w podatku VAT. Miałoby to być wyrównanie szans dla słabszych ekonomicznie gmin, powiatów czy województw.

– Mówiąc konkretnie, proponujemy, by rocznie od każdego zameldowanego mieszkańca gmina otrzymywała z podatku VAT 200 zł, powiat – 75 zł, a województwo – 25 złotych – precyzuje prezes Porozumienia.

Taki sposób ma zapewnić stabilne finanse dla polskich samorządów, a także pomoże zrekompensować straty, które poniosła wskutek wprowadzenia Polskiego Ładu. Gowin zauważa, że potrzebny jest inny, bardziej sprawiedliwy sposób rozdzielania środków, który byłby niezależny od woli rządzących.

– Będziemy też bardzo kategorycznie domagać się tego, aby rządowy Fundusz Inicjatyw Lokalnych był rozdzielany według obiektywnego algorytmu, a nie dobrej lub złej woli rządzących – przekonywał.

Zobacz także: Nowy Ład: ekonomiści podnoszą prognozy wzrostu PKB Polski

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker